TISSOT, armbandsur, 18k guld
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
LONGINES, armbandsur, 1940-/50-tal, stål
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
OMEGA, armbandsur, stål, 1940-/50-tal
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
LONGINES, fickur, tidigt 1900-tal, stål
Final bid700 SEK
Est600 SEK
OMEGA, Speedmaster Professional, chronograf, år 1964
Final bid42,000 SEK
Est40,000 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 18k guld, vikt ca 33 g
Final bid10,500 SEK
Est10,000 SEK
CORTÉBERT INCABLOC, armbandsur, 18k guld
Final bid3,400 SEK
Est2,500 SEK
ROAMER, armbandsur, 14k guld, armlänk i 18k guld, tot vikt ca 60 g
Final bid14,500 SEK
Est16,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
TORD BJÖRKLUND, vilfåtölj, "Skye", IKEA, 1900-/2000-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
SVEND GÖRAN SVENSSON G-SON (född 1943), olja på duk, signerad
Final bid750 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,1 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 7,9 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
SPEGEL, rokokostil, omkring 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est400 SEK
HEE WELLING, 5 st karmstolar, About a chair, "AAC42", HAY, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, golvlampa "IC Lights F1", FLOS, Italien, formgiven år 2014
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
BLOMBORD, jugend, 1900-talets början
Final bid1,800 SEK
Est1,200 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, "Peking", Gustafsberg, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1988, vikt ca 15,8 g
Final bid6,200 SEK
Est7,000 SEK
SNAPSGLAS, 14 st, glas, "Björkstubbe", Eugen Montelin, Reijmyre Glasbruk
Final bid300 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, svenska stämplar 1892, med fasettslipad sten, vikt ca 2 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
JOHAN OSSIAN ANDERSSON (1889-1975), olja på duk, signerad
Final bid650 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 1,9 g
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 1960-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
SEIKO, armbandsur, 1900-talets mitt, guld på stål
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, med briljant- och gammalslipade diamanter, tot vikt ca 2,2 g
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
SOFFA, Bröderna Andersson, klädsel "Lotus" från GP & J Baker, sannolikt 1900-talets slut
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
ASSIETTER, 7 st, "Sachsisk Royal", Royal Copenhagen, Danmark, nr 1625
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
LEIFON WIDLUND (1914-2004), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, vikt 2,9 g
Final bid1,400 SEK
Est1,400 SEK
TAMBURMAJOR, vit metall, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
GRANATSMYCKEN, 5 del, silver, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 90 x 136 cm
Final bid500 SEK
Est800 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 19,9 g
Final bid7,800 SEK
Est9,000 SEK
MATBORD, svartbetsad askfanér och massiv akacia, 2000-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), olja på pannå, signerad
Final bid450 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, med opal och orientpärlor, sannolikt tidigt 1900-tal, vikt ca 1,8 g
Final bid750 SEK
Est800 SEK
ANSHELM DAHL (1897-1964), olja på duk, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GLASSERVIS, 35 del, Holmegaard, HC Andersens eventyr, årspokaler, Danmark, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATTA, rya, 1960-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, 1940-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 16,9 g
Final bid6,400 SEK
Est7,000 SEK
ERIC LÖFMAN, 12 st, supkoppar, sterlingsilver, tot vikt ca 708 g
Final bid3,200 SEK
Est3,500 SEK
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
GOLVLAMPA, teak, 1950-/60-tal
Final bid550 SEK
Est300 SEK
STIG BLOMBERG (1901-1970), skulptur, brons, "Tidningspojken", monogramsignerad SB
Final bid650 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 7,5 g
Final bid2,800 SEK
Est3,500 SEK