HALSKEDJA, 18k guld, vikt 4 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
COLLIER, 18k guld, Stockholm 1967, vikt ca 18,9 g
Final bid7,200 SEK
Est8,000 SEK
KOFFERT, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FICKUR, 2 st, silver, Omega, 1900-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORD, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
SERVISPORSLIN, 28 del, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, textil, omkring 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est200 SEK
HÄNGE, 18k guld, svenska stämplar GD & C 1920, vikt ca 2,3 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
DOCKSKÅP, sannolikt 1900-talets andra hälft, med inredning
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
FÅTÖLJ, rotting och bambu, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ALVAR AALTO, fåtölj, "Tank chair", modell 400, Artek, Finland, 2000-tal
Final bid19,000 SEK
Est25,000 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
PER SUNSTEDT, golvlampa, "Mars", Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BRINGARE, rött glas, Pukeberg, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est200 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1940-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
HÄNGEN, 6 st, 18 resp 14k guld, tot vikt ca 8,3 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
KEYBOARD, "PSR-290", Yamaha
Final bid500 SEK
Est600 SEK
SERVISPORSLIN, 41 del, "Peking", Gustafsberg, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, 5 del, matgrupp, teak, Bodafors, 1950-/60-tal
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
LIKÖRGLAS, 12 st, kristall, Christineholm, sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
OTTO BACHMANN (1915-1996), olja på pannå, signerad och otydligt daterad
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
ROLF MELLSTRÖM (1896-1953), blandteknik,, signerad och daterad 1918
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1par, Yves Saint Laurent, sannolikt sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SITTPUFFAR, 1 par, Johanson design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, creoler, vikt ca 4,1 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
HENRY FREDRIKSSON (född 1936), olja på duk, signerad och daterad 89
Final bid900 SEK
Est500 SEK
SIDEBOARD, teak, 1950-/60-tal
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
SAMLING KURIOSA, sorgesmycken, stämpar och reservoarpennor, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BOKHYLLOR, 1 par, ek, 1950-/60-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMAPA, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 9,5 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
UTOMHUSLYKTA, lackerad metall, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
KÅSA, snidat trä, 1800-/1900-tal, osignerad
Final bid250 SEK
Est200 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld och odlade pärlor
Final bid800 SEK
Est400 SEK
THOMAS BENTZEN, sidobord, "DLM", HAY, samtida
Final bid500 SEK
Est700 SEK
HENRY FREDRIKSSON (född 1936), olja på duk, signerad och daterad 87
Final bid750 SEK
Est500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, champagneglas, glas, Kosta Boda
Final bid450 SEK
Est200 SEK
SKÅLFAT, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
FOLKE RICKLUND (1900-1986), litografi, signerad och daterad -65
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KANNA OCH SKÅL, fajans, bla 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ARNE JACOBSEN, golvlampa, "AJ Golv", Louis Poulsen, 2000-tal
Final bid5,000 SEK
Est6,000 SEK