PLUNTA, glas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FLASKA, glas, 1700-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
TAVLA, 1700-tal, Konung Gustaf den III:s tal
Final bid5,200 SEK
Est1,200 SEK
PLUNTA, glas, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SNAPSGLAS, 13 st, glas, dekor av monogram Gustaf III
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
YTTERFODER, glas, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OLLE ALBERIUS, skulptur, glas, Orrefors, signerad
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MATBORD, Åmells, gustaviansk stil, sent 1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
WÜRTEMBERGISCHE METALWARENFABRIK (WMF), skål, nysilver och glas, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 6 st, sk östgötastolar, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
SAMLING GLAS, 13 st, Skruf glasbruk, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KARAFFER SAMT SKÅL, med lock, kristall, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, monogramsignerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VÄRLDSKLOCKA, mässing, 1960-tal, Kundo, Tyskland
Final bid550 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, enligt uppgift Danmark, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
CHAMPAGNEGLAS, 5 st, glas, "Antik", Reijmyre glasbruk
Final bid800 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BERTIL WAHLBERG (1923-1980), olja på pannå, signerad
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
KARMSTOL, "Fiber chair - Tube base", Muuto
Final bid450 SEK
Est800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid5,400 SEK
Est1,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, tot vikt ca 7,9 g
Final bid3,200 SEK
Est3,500 SEK
GEORG STOOPENDAAL (1866-1953), olja på duk, signerad
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
AFRIKANSKA VAPEN, bla jaktspjut, sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Final bid550 SEK
Est800 SEK
GARDINSTÄNGER, 4 st, 1800-/1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR PÅ SOCKLAR, 1 par, gjutjärn
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
GUNNAR CYRÉN, 8 st champagneglas, "Helena", Orrefors
Final bid650 SEK
Est600 SEK
OVE JEPSEN (född 1934), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STEFAN DIEZ, hylla, "New order combination", HAY, samtida
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
SPEGLAR, 1 par, rokokostil, Italien, 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-/1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, silver, MAB Stockholm 1947
Final bid300 SEK
Est300 SEK
MATTA, "Peas", HAY, Danmark, ca 160 x 200 cm
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
SPEGELLAMPETT, 1800-talets andra hälft, etikettmärkt E Ohlin Wadstena
Final bid700 SEK
Est800 SEK
INGRID ATTERBERG, skål, lergods, "Negro", Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄGGKROKAR MED GALGAR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
OSTFORM, trä, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TEXTIL, paisley, ull, 1800-/1900-tal
Final bid900 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Bench
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MATTA, Kelim, ca 240 x 169 cm
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
KARTELL, "Bourgie", bordslampa, samtida
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
KARMSTOL, Gemla, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK