ALLIANSRING, 18k guld, briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,6 g
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 4 st, keramik, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RING, 18k vitguld, vikt ca 5 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
GRÄDDKANNA, silver, svenska stämplar BES 1860, vikt ca 103 g
Final bid650 SEK
Est800 SEK
GUNNAR GUSTAFSSON (1904-1986), olja på pannå, signerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, koppar, omkring år 1900, större modell
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SAMLING MYNT, svenska, bla 1 kr samt 2 kr, mestadels 1900-tal
Final bid650 SEK
Est500 SEK
TESERVIS, 19 del, stengods, "Desirée", Thule, Danmark, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
RINGAR, 3 st, 23k guld, total vikt ca 12 g
Final bid6,200 SEK
Est7,000 SEK
DOSA SAMT BORSTE MED SILVERFATTNING, svenska stämplar, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
HÄNGEN, 5 st, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Final bid750 SEK
Est800 SEK
HERRARMBANDSUR, 18k guld, Certina, tot vikt ca 32 g
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK
GRUVLYKTA, mässing, British Coal Mining Company - Wales UK, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MUNSPEL, 4 st, Hohner, bla "Little Lady", "Ecophone"
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KLÄNNINGAR OCH BYXOR, 6 del, Vuokko Nurmesniemi, VUOKKO, 1960-/70-tal
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, venetiansk länk, tot vikt ca 7,3 g
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
HÄNGLÅS, 2 st, bla 1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 18k guld, vikt inkl. band ca 16 g
Final bid6,200 SEK
Est6,500 SEK
SOPPSLEV, silver, svenska stämplar T Hoff 1904, vikt ca 178 g
Final bid800 SEK
Est800 SEK
FIGUR, tomte, lergods, Heissner, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK
SACCOSÄCK, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est200 SEK
LJUSSTAKE OCH PENNSTATIV, mässing, Gusum Mässing samt Metallslöjden Gusum, 1900-/2000-tal
Final bid700 SEK
Est200 SEK
MIKROSKOP, Coco zoom 80x-1200x
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TERRIN, tenn, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BIRGER EKMAN (1905-1999), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
FRUKTSERVIS, 10 del, lergods, Nittsjö keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CARL DELDEN (1906-1997), olja på pannå, signerad
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, BERLOCKER OCH ÖRHÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 5,6 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
TESIL, silver, GAB Stockholm 1931, vikt ca 45 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KNIVAR, 3 st, 1900-tal, bl a Jisakki Järvenpää Oy Finland
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
YTTERFODER, mässing, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 76 delar, modell Chippendale, nysilver
Final bid250 SEK
Est600 SEK
FIGUR, tomte, lergods, sannolikt Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
LONGINES, armbandsur, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 42 g
Final bid17,000 SEK
Est20,000 SEK
GRÖTSERVIS, 3 delar, Göteborg, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
SKÅL, kristall, Orrefors
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est200 SEK