BORDSDEKORATION, metall och pärlemo, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid750 SEK
Est300 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
MÄRKLIN, vagnar, 10 st
Final bid450 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, herr, Enicar, 1960-/70-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STELLAN MÖRNER (1896-1979), färglitografi, signerad
Final bid350 SEK
Est600 SEK
LISA LARSON, "Pelle", stengods, Gustavsberg
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
ROLAND SVENSSON, färglitografi, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BRUNO MATHSSON, fotpall, "Jetson 66", DUX
Final bid6,800 SEK
Est7,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, keramikreliefer, otydligt signerad
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 84 del, silver, GAB Stockholm 1906, tot vikt inkl rostfria blad 4 480 g
Final bid16,500 SEK
Est17,000 SEK
STIG JONZON (1913-1987), olja på pannå, signerad och daterad 1963
Final bid250 SEK
Est300 SEK
GIPSFORMAR, 14 st, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
YXBLAD, sten, forntida
Final bid350 SEK
Est300 SEK
KÖPMANSDISK, 1900-talets mitt, ek
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
CARL AUGUST FAHLGREN (1819-1905), olja på duk, signerad
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
MÄRTA FRIMAN, soffbord "Bond", Gärsnäs, samtida
Final bid500 SEK
Est600 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
ORIENTMATTA, old, figural, ca 96 x 70 cm
Final bid700 SEK
Est500 SEK
TÅGBANA, Märklin
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
SVEN LIDBERG (1929-2009), olja på pannå, signerad
Final bid500 SEK
Est800 SEK
HÄNGE, 18k guld, med opal, vikt ca 4 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
FIGURINER, 7 st, porslin, Tyskland, bla Wallendorf, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SHACKBORD, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LISA LARSON, häst, ur serien Lillskansen, stengods, Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SKÅL, rödtonat glas, 1900-talets mitt, möjligen Reijmyre
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SITTPUFF, kelimväv, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
SERVISPORSLIN, 30 del, "French garden fleurence", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
MOCCASKEDAR, 6 st, sterling silver, Norge, Emalj
Final bid400 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt 1800-tal, olja på duk
Final bid5,800 SEK
Est2,500 SEK
APOTEKSBURK, brunt glas, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PALLAR, 1 par, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad 1929
Final bid300 SEK
Est800 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, bordsuppsats, 3 del, brons, tidigt 1900-tal, signerade och daterad Titzé 18
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
RING, 18k guld, med onyx, svenska stämplar 1952, vikt ca 2,8 g
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
ORIENTMATTA, ca 210 x 305
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, stenmassa, sannolikt sent 1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
LINNEDUKAR, samling, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FISKGRYTA, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est200 SEK
FICKUR, silver, Zenith, 1800-/1900-tal
Final bid850 SEK
Est400 SEK
LISA LARSON, "Johanna", stengods, Gustavsberg
Final bid650 SEK
Est800 SEK
BERTIL ALMLÖF, träsnitt, signerat
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FICKURSSTÄLL MED FICKUR, sent 1800-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad E Å:hjelm 1920
Final bid200 SEK
Est300 SEK
DUKAR, 17 st, linne, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, galleri, Bochara, ca 78 x 317 cm
Final bid300 SEK
Est600 SEK