UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Meissen, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
KAFFEKANNA OCH SOCKERSKÅL, porslin, Meissen, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 8,5 g
Final bid3,400 SEK
Est4,500 SEK
GUNNAR NYLUND, 2 st vaser, stengods, "Domino", Rörstrand
Final bid200 SEK
Est600 SEK
CHRIS MARTIN, "Icha", barpallar, 1 par, Massproduction, samtida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK
PRESSGLAS, 27 del, mestadels turbinglas, bl a Reijmyre glasbruk
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid300 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, metall, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
Final bid450 SEK
Est800 SEK
DALAHÄSTAR, 5 st, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
PIEDESTAL, förgylld och bronserad, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
CRÈMEKOPPAR OCH SKÅL, 4 del, porslin, Herend, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est600 SEK
PERSONVÅG, "Fix", Stathmos, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
MATTA, rya, 1900-talets mitt, ca 195 x 142 cm
Final bid700 SEK
Est600 SEK
SKÅLFAT, 2 st, majolika, bla Wade England, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MONICA LORENTZON (född 1940), oljemålning, signerad
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
BORDSSPEGEL, mässing, sent 1800-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
SKRIN, 1 par, silver, Stockholm 1961, tot vikt ca 680 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
GUNNAR CYRÉN, kandelaber, metall, 1900-talets andra hälft, osignerad
Final bid450 SEK
Est500 SEK
MINIATYRER, 2 st, keramik, Rörstrand, monogramsignerade SN, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
CHRISTIAN THOMSEN, figurin, Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK
SKÅLFAT, 10 st, pressglas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VÄGGRELIEF, keramik, Helmut Schäffenacker, Tyskland, 1960-/70-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
FICKUR SAMT SPINDELUR, silver, 3 st, bla Invar, 1800-/1900-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJ, Michael Sodeau, "Oyster", Offecct, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
DRAGSPEL, "Castello", Hagström, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SAMLING PORSLIN, 5 del, Herend, Ungern, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
FICKUR, silver, Omega, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
MATTA, Kelim, galleri, modern design, ca 395 x 83 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK
SIDOBORD, 1900-talets början
Final bid350 SEK
Est300 SEK
MARC CHAGALL, efter, färglitografisk affisch, "L´Écuyère au cheval rouge", 1957, ej signerad
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
SVEN PALMQVIST, 3 st skålar, glas, "Colora", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
FISKERULLAR, 2 st, Record och Victory, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
HERTHA BENGTSSON, 15 del, teservis, "Blå Eld", Rörstrand
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
STIG LINDBERG, 2 st, kaffekoppar med fat, porslin, "Boro", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est800 SEK
OLLE ALBERIUS, 3 st ytterfoder, glas, "Flora", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BRICKBORD, HAY, "Tray Table", samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
FOLKE RICKLUND (1900-1986), olja på pannå, signerad och daterad -73
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
KAFFE- OCH MOCKASKEDAR, 6+6 st, silver, tot vikt 145 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
COLLIER, silver, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KENNETH BERGENBLAD, soffa, "Rib 573-1", NC Nordic Care, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
SKEDAR, 18 st, silver, tot vikt ca 269 g
Final bid1,300 SEK
Est700 SEK