TAKKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, Bismarcklänk, vikt ca 7,2 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, GD & C 1937, vikt ca 14 g
Final bid6,200 SEK
Est7,000 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt 51 g
Final bid24,000 SEK
Est28,000 SEK
SKOHYLLOR, 2 st, "Bill Shoe Shelf", formgiven av Louise Hedeström för Maze, samtida
Final bid650 SEK
Est800 SEK
KARMSTOLAR, 5 st, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VÄGGVITRINSKÅP, barockstil, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
DALAHÄSTAR, 8 st, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est400 SEK
DAMARMBANDSUR, 14k guld, sannolikt Ryssland, total vikt ca 15,3 g
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
MARGIT LJUNG (1918-1988), färglitografi, signerad och numrerad 148/150
Final bid400 SEK
Est400 SEK
LOCKSKÅL, alabaster, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
COUPEGLAS, 10 st, glas, Johansfors, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 18/1900-tal, signerad och daterad G.V. -91
Final bid350 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, old, galleri, ca 310 x 73 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
LIZZIE OLSSON ARLE (1926-2006), olja på duk, signerad à tergo
Final bid200 SEK
Est500 SEK
DAMARMBANDSUR, 4 st, 1900-talets mitt, bla Novus och Certina
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 8 g
Final bid3,400 SEK
Est4,500 SEK
ERIK PERSSON (1879-1973), olja på pannå, signerad
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
STÅBORD, underrede av vitmålad aluminium, Byarums Bruk, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
KRUKA, koppar, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GUNNAR LARSON (född 1925), färglitografi, signerad och numrerad 30/360
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, GD & C 1964, vikt ca 40,5 g
Final bid16,500 SEK
Est21,000 SEK
COLLIER, ÖRHÄNGEN, ARMBAND OCH BROSCH, bla med granater, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK
SERVERINGSBESTICK, 4 del, silver, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 145 g
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RESERVOARER, 2 st, koppar, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
DAMARMBANDSUR, Wadesa, 18k guld, 1900-talets mitt, total vikt ca 14,5 g
Final bid3,800 SEK
Est6,000 SEK
ARMBAND OCH BROSCHER, 4 del, bla silver, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est300 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 3,7 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
ORIENTMATTA, old, galleri, ca 200 x 99 cm
Final bid250 SEK
Est400 SEK
DALAHÄSTAR, 4 st, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
MONICA MULDER, 1 par, taklampor, "Bloom", Pholc, samtida
Final bid250 SEK
Est500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, furu, "Dymling", för Swedese, 1970-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
GUNNAR BOLIN, klädstång, svartlackerat stål, "Nostalgi", Essem Design, nutida
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, Luxus, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
HINKAR, med lock, 3 st, snarlika, koppar, 18/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKÄNK, allmoge, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, 28 del, kaffeservis, "Festong", porslin, Gustavsberg
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
STIG LINDBERG, 8 del servisporslin, "Festong", porslin, Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, 16 del servisporslin, "Festong", porslin, Gustavsberg
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STIG LINDBERG, 10 st djupa tallrikar, "Festong", porslin, Gustavsberg
Final bid450 SEK
Est500 SEK
STIG LINDBERG, 11 st mattallrikar, "Festong", porslin, Gustavsberg
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BOKHYLLA, 1940-tal
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est800 SEK