PLÅTLEKSAKER, 3 st, 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est600 SEK
BOKSTÖD, 1 par, gjutjärn, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 6,8 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
HENRY W HENLEY (1831-1931), olja på duk, signerad
Final bid450 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 6 g
Final bid2,600 SEK
Est3,200 SEK
SJALNÅL OCH BROSCH, 18k guld, med orientpärla, tot vikt ca 4,7 g
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
DAGFIN SIDSELRUD, olja på duk, signerad
Final bid450 SEK
Est400 SEK
MEDALJ, 18k guld, vikt ca 17,8 g
Final bid7,800 SEK
Est8,000 SEK
BÄGARE, silver, GAB, år 1965, vikt ca 96 g
Final bid450 SEK
Est500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, total vikt ca 4,9 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
FAT, porslin, Imari, Japan, 1900-tal
Final bid200 SEK
FRANS WILHELM ODELMARK, akvarell, signerad
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
CECILIE MANZ, 1 par karmstolar, "Miniscule", Fritz Hansen, 2012
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 67 del, silver, CG Hallberg, 1900-tal, total vikt exkl knivar ca 1 911 g
Final bid11,000 SEK
Est12,000 SEK
FICKUR, 14k guld, dam, tot vikt ca 27 g
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJ, "Aston", DeNONA, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 49 del, rostfritt stål, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.48 ct, tot vikt ca 4,3 g
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
OMEGA, fickur, silver, sk rödtolva, 1900-talets första hälft
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad Raku
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BROSCH, 18k guld, vikta ca 4,5 g
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
VAS, porslin, "Sarek", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, monogramsignerad och daterad JW 1908
Final bid500 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, glas och mässing, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
SKULPTUR, brons, 1800-/1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
KONTORSSTOL, Savo S3, samtida
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
CLAES THELL (1943-2019), 3 st, vaser, stengods, signerade
Final bid450 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad och daterad Egelnor -46
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BEATE ANDERSEN (Danmark, född 1942), skål, stengods, signerad och daterad 2000
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ASK OCH SKÅLFAT, keramik, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
MICHEL BRAININ (Frankrike, född), vas, lergods, 1900-/2000-tal, osignerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
STEEN KEPP (född 1949), skulptur, lergods, signerad
Final bid900 SEK
Est500 SEK
TEKANNOR, 2 st, keramik, bla sannolikt av Gösta Grähs, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
INGE TRAUTNER (Danmark, född 1953), 3 del, kanna och skålar, lergods, omkring år 2000
Final bid400 SEK
Est800 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulpturer, 2 st, stengods, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ANNA EILERT, skulptur, stengods, etikettmärkt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ANN-SOFIE GELFIUS (född 1947), 2 st skålar, stengods, signerade, omkring år 2000
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SKÅLAR, 2 st, lergods, bla Ulrika Wallin, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
OLJELYKTA, stengods, otydligt monogramsignerad, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, lergods, stämpelsignerat, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
MOCCASKEDAR, 11 st, sterlingsilver, Thailand, 1900-tal, vikt ca 94 g
Final bid450 SEK
Est400 SEK
SKÅL SAMT ASKFAT, kristall, Orrefors
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KIKARE, CP Goerz, Berlin, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
MANCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, Alton, total vikt ca 9,8 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.21 ct, svenska stämplar 1987, tot vikt ca 2,2 g
Final bid2,000 SEK
Est1,200 SEK
PASTEJFORM, keramik, Höganäs, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK