LISA LARSON, vas, stengods, Gustavsberg, signerad och daterad -56
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
BORDSLAMPA, keramik, Frankrike, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
VÄGGUR, sk pendelur, rokokostil, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SERVISGLAS, "Ideal", Bohemia, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld och vitguld, svenska stämplar 1976, vikt ca 6,7 g
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
BORDSLAMPA, plast, "Take", Ferrucio Laviani för Kartell
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, "Elements", Note Design Studios, Zero
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KOPPARSTICK, 1 par, sent 1700-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
BÖCKER, 7 st, bla Gustavsberg, om Lisa Larson mm
Final bid350 SEK
Est400 SEK
KÖKSHANDDUKAR, 12 st, linne, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est500 SEK
ARMRINGAR, 3 st, silver, bla med hamrad dekor, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
KNIV, horn, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GOLVLAMPA, EWÅ, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KAFFEMUGGAR, 8 st, porslin, "Retro Edition", Stig Lindberg, KF/Coop
Final bid650 SEK
Est800 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 1,7 g
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
TAKPLAFOND, mässing och glas, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 27 del mockaservis, "Musselmalet", porslin, 1900-talets andra hälft
Final bid3,000 SEK
Est1,500 SEK
SVEPASK, allmoge, 1800-tal
Final bid750 SEK
Est600 SEK
JOSEF FRANK, kudde, linne, "Poisons", Firma Svenskt Tenn
Final bid750 SEK
Est500 SEK
THURE MALMBERG (1894-1968), olja på duk, signerad och daterad 1934
Final bid350 SEK
Est600 SEK
FÄLTFLASKOR, 3 st, grönt glas, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
KÖKSHANDDUKAR, 6+6 st, linne, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
PIEDELSTAL, trä, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
ARTER & CITTON, 1 par barstolar, "PIU", SCAB Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, bronserad, 1800-talets slut
Final bid500 SEK
Est400 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, räv, ur serien "Skansen", Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SAMLING GRAFISKA BLAD, ca 30 st, mestadels 1800-tal, bla litografier efter Honoré Daumier
Final bid200 SEK
Est800 SEK
ARNOLD HAGSTRÖM (född 1958), färglitografi, signerad och daterad -95
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FÖRVARINGSLÅDOR, 9 st, röd plast, "Minibox", Pikku Laatikko, Palaset, Treston, Finland
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BESTICK, 6 del, porslin, mussemålad dekor, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, glas, sannolikt Reijmyre
Final bid300 SEK
Est500 SEK
GRUVLYKTA, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK
Final bid250 SEK
Est600 SEK
FICKUR, dam, 14k guld, tot vikt ca 33 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
KANDELABRAR, 2 st, trä, "Nordic light", Jonas Grundell, Design House, Stockholm
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LITOGRAFISKA BLAD, 3 st, Frankrike, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 2 st, mässing och glas, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKE, ängel, design Lisa Larson, Portugal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
FLASKA, glas, Finland, sannolikt Nanny Still
Final bid150 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, sköldpadda, Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est400 SEK
RING, 18k vitguld, med biljantslipade diamanter tot ca 0.28 ct, tot vikt ca 7,3 gram
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
MÅNSKENSAMPEL, gröntonat glas, 1800-/1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
LARS NORRMAN (1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad 66/360
Final bid350 SEK
Est300 SEK
DRINKGLAS, 6 st, glas, 1900-/2000-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
ESTRID ERICSON, bringare, glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK