TAKFOTOGENLAMPA, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
BORSTE OCH SKYFFEL, jugend, koppar, 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
KANDELABRAR, 3 st, bemålat trä, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, "Domino", Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KAFFESKEDAR OCH KOMPOTTSKED, 5 del, silver, tot vikt ca 58 g
Final bid350 SEK
Est300 SEK
STIG LINDBERG, 14 st assietter, flintgods, "Prunus", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
STIG LINDBERG, 11 st skålar, flintgods, "Prunus", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, uppläggningsfat, flintgods, "Prunus", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, 22 del kaffeservis, flintgods, "Prunus", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
MAJA FJAESTAD, träsnitt, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HINK, koppar, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
PIEDESTAL, björk, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Karneval", Gustavsberg
Final bid550 SEK
Est800 SEK
LAPTOPBORD, "NesTable", Vitra, 2015
Final bid350 SEK
Est600 SEK
BOKHYLLA, björk, 1930-/40-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, 18k vitguld, med diamanter tot ca 0.25 ct, tot vikt ca 3,6 g
Final bid2,000 SEK
Est1,800 SEK
GOLVLAMPA, sannolikt 1930-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Ceson 1979
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SALONGSBORD, nyrokoko, 1800-talets slut
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
STOLAR, 6 st, "Hallunda", ur Ikeas 1700-talsserie
Final bid5,800 SEK
Est7,000 SEK
SAXAR OCH TÄNGER, 7 st, smide, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
PUNSCHMUGGAR, 6 st, silver, GAB 1976, tot vikt ca 180 g
Final bid850 SEK
Est600 SEK
SKRIVSTOL, Lammhults, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, mässing, Ikea, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HÄNGE, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, tot vikt ca 15 g
Final bid3,200 SEK
Est1,800 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, mestadels halskedjor, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, 1940-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, koppar och glas, omkring år 1900
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD / SOFFBORD, "Bella", HAY, samtida
Final bid300 SEK
Est800 SEK
VÄGGRELIEF, mässingsplåt, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
KAFFEKANNA OCH SOCKERSKÅL, silver, rokokostil, 1900-tal, total vikt ca 570 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
PIEDESTALER, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
YTTERFODER, majolika, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est400 SEK
CAFÉSTOLAR, 1 par, "Bryggeristolen", Grythyttan, 1900-talets mitt
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
VICKE LINDSTRNAD, 2 del, keramik, "Björnlek", 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18/23k guld, tot vikt ca 4,8 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, modell 1323, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
DUKAR, 2 st, linnedamast, 230 x 147 cm samt 180 x 144 cm
Final bid550 SEK
Est400 SEK
HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, sannolikt sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VASER, 2 st, rött glas, sannolikt Monica Bratt, Reijmyre
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, TESI, 1959, tot vikt ca 378 g
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
RODOLFO DORDONI, bordslampa Lumiere XXS, Foscarini, Italien, nutida
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK