NILS LANDBERG, 13 st vitvinglas, "Illusion", Orrefors
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK

NILS LANDBERG, 10 st cocktailglas, "Illusion", Orrefors
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

NILS LANDBERG, 13 st cocktailglas, "Illusion", Orrefors
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK

NILS LANDBERG, 8 st champagneglas, "Illusion", Orrefors
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK

NILS LANDBERG, 8 st vinglas, "Illusion", Orrefors
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK

NILS LANDBERG, 12 st servisglas, "Illusion", Orrefors
Final bid200 SEK
Est800 SEK

CAFÉSTOL, "Bryggeristolen", Grythyttan Stålmöbler, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK

TAKKRONA, glas, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK

ADVENTSLJUSSTAKE, målat trä, "Luciatåget", Hooks Mekaniska AB, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK

TAKLAMPA, "Nift", IKEA, 1960-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK

HÖRNHYLLA, omkring år 1900
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, trä, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK

SPEGEL, Swedish modern, 1930-/40-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK

LJUSLYKTOR, 10 st, glas, Marimekko, Iittala, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK

FÅTÖLJ MED FOTPALL, engelsk stil, klädsel "Tulpan" formgivet av Josef Frank, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK

KAFFESERVIS, 3 del, nysilver, sannolikt England, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK

LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Final bid650 SEK
Est800 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Faiancas Ramos, Portugal, samtida
Final bid400 SEK
Est600 SEK

ORIENTMATTA, ca 267 x 151 cm
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK

ANNE NILSSON, vas, glas, "Kantarell", Orrefors, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda
Final bid400 SEK
Est500 SEK

LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Final bid200 SEK
Est600 SEK

MONA HUSS WALLIN (född 1944), färglitografi, signerad och daterad -77
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK

ERIK HÖGLUND, kanna och vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK

MARGARETA HENNIX (född 1941), väggrelief, stengods, Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est500 SEK

TAKLAMPA, mässing och teak, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est600 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Final bid500 SEK
Est800 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK

KJELL ENGMAN, skålar, 2 st, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerade
Final bid200 SEK
Est600 SEK

ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad och daterad 1968
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK

FAT, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 50 g
Final bid950 SEK
Est500 SEK

EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad och daterad 1956
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK

BERTIL VALLIEN, vas/skål, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK

GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 4 st, färglitografier samt bok, signerade samt numrerade
Final bid200 SEK
Est800 SEK

PIERRE SINDRE, karmstol, "Button", Gärsnäs, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 121/150
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK

Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK

EJNAR KOHLMANN (1888-1968), olja på duk, signerad och daterad 1955
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK

GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Final bid250 SEK
Est300 SEK

GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Final bid250 SEK
Est400 SEK

GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Final bid650 SEK
Est800 SEK

BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK

SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK

KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK

VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est300 SEK

FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Final bid1,900 SEK
Est700 SEK

ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, "Savoy", Ittala, Finland
Final bid350 SEK
Est300 SEK