ERIK HÖGLUND, golvkandelaber, smide, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering4 000 SEK
KÄPP, med silverkrycka, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK
ROCK/KIMONO, Japan, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HERRGÅRDSUR, ek, 1800-/1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
JORGE PENSI, stolar, 8 st, "Bikini chair", 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK
ÖRHÄNGEN, 18k guld, udda, tot vikt ca 3 g
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
PÄRLCOLLIER, 3 st, odlade pärlor 1900-/2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK
SPELDOSA, porslin, Goebel
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
MONTERSKÅP, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 500 SEK
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ALBERT ENGSTRÖM, bokband 15 vol, Albert Bonniers Tryckeri, Stockholm 1942
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
SOFIE REFER, taklampor, 1 par, "Bulo SR-1", &Tradition
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BERNHARD HANDELL, färglitografi, signerad och numrerad
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
BANG & OLUFSEN, Beomaster Century, för cd- och kassettband
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering7 000 SEK
Slutpris7 800 SEK
Värdering7 000 SEK
RING, 14k vitguld, med smaragd och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 3,2 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering3 000 SEK
LARS TORNØE, väggkrokar, 5 st, "The Dots large", Muuto
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris14 000 SEK
Värdering18 000 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, av kelimvävnader, ca 50 x 50 cm
Slutpris300 SEK
Värdering2 500 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
COLLIER, malakit, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, windsormodell, 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, bulldog, ur serien "Kennel", Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
TALLRIKAR, 11 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 SEK
GOLVSKULPTUR, marmor, större modell, samtida
Slutpris3 800 SEK
Värdering6 000 SEK
SPEGEL, swedish grace, 1930-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSLYKTOR, 5 st, glas, Iittala, Finland, 1900-/2000-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Offecct, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, MJ Hummel, Goebel, 1900-tales andra hälft
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
ÄNDRADE ÖPPETTIDER: 10/5 STÄNGT