LJUSSTAKAR, 5 st, mässing, House Doctor, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, 1970-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, Emporio Armani, stål, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
GUNNAR NYLUND, ytterfoder, stengods, Rörstrand
SlutprisInga bud
Värdering300 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, kristall, signerad SP Orrefors 1945
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
COCKTAIL- OCH CHAMPAGNESKÅLAR, 11 st, glas, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BRASVERKTYG, smide, 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
FOLKE ERIKSSON (1913-1992), färglitografi, signerad och daterad -75
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BRINGARE, porslin, sannolikt Italien, 1900-talets slut
Slutpris900 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, Kelim, ca 294 x 202 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering5 000 SEK
GRIPSHOLMSFÅTÖLJER, 1 par, "Medevi Brunn",ur Ikeas 1700-talsserie
Slutpris3 600 SEK
Värdering8 000 SEK
GRIPSHOLMSFÅTÖLJ med FOTPALL, "Medevi Brunn", ur Ikeas 1700-talsserie
Slutpris1 900 SEK
Värdering8 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, matsalsmöbel, 13 delar, NK, 1965
Slutpris2 600 SEK
Värdering5 000 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering8 000 SEK
BENGT LANDIN (född 1933), färglitografi, signerad och numrerad 111/250
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 par, 18k guld, total vikt ca 4,1 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
BYRÅ, fanerad med björk, 1930-/40-tal
SlutprisInga bud
Värdering2 000 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra, samtida
Slutpris450 SEK
Värdering4 000 SEK
BURBERRY, halsduk, kashmir, 2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
ARMBANDSUR, 3 st, bla Seiko, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
KAY BOJESEN, vitrinskåp, Danmark, 2000-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Leco, 1960-/70-tal
Slutpris800 SEK
Värdering3 000 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 300 x 75 cm
Slutpris200 SEK
Värdering2 000 SEK
ALVAR AALTO, vas, glas, "Savoy", Ittala, formgiven 1936, Finland
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORDSSTOL, "Catifa", Arper, Italien, 2000-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
NORM ARCHITECTS, bordslampa, "Stone lamp", Menu, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ESCADA, skärp, svart läder, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, sent 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 280 x 73 cm
Slutpris200 SEK
Värdering3 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Henderson
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
FÄLLBORD, "Krogsta", ur Ikeas 1700-talsserie
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
MATTA, galleri, Kelim, ca 293 x 78 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 500 SEK
GOLVFIGUR, skuret och bemålat trä, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOFFA, tvådelad, 2000-tal
SlutprisInga bud
Värdering800 SEK
MANIKYRSET, Solingen, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BÅLSKÅL, nysilver, jugend, tidigt 1900-tal, större modell
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 SEK
BOX ARKITEKTER, golvlampa, PJ80, Örsjö Belysning, samtida
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
DOROTHEE BECKER, väggorganiserare, "Uten Silo", Vitra, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 250 x 333 cm
Slutpris900 SEK
Värdering2 500 SEK
BOJAN, porslin, Kina, 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, ek, 1800-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering7 000 SEK
TAKLAMPOR, 2 st, Fagerhults, 1960-/70-tal
SlutprisInga bud
Värdering600 SEK
TAKPLAFOND, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
30/4 12.30 - 15.00, 1/5 STÄNGT