Last received
PIEDESTAL, bronserad, skiva av marmor, 1900-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SYBORD, Karl Johanstil, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
COLLIER, granater och sannolikt förgyllt silver, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est600 SEK
HALSRING OCH HALSKEDJA, silver, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
ERIK REIMHULT (1915-1999), skulptur, trä, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
POTTSKÅP, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
KOMPOTTSKEDAR, 6 st, silver, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 145 g
Current bid400 SEK
Est600 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.20 ct, GD & C 1972, tot vikt ca 2,9 g
Current bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), 4 st färglitografier, signerad och numrerade
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
SPELBORD, björk, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
GUSTAV KORT (född 1929), olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
VRIL, DALAHÄST OCH FIGUR, 1900-talets andra hälft
Current bid100 SEK
Est300 SEK
SERVISPORSLIN, 13 del, porslin, "Indiana", Rörstrand, 1960-/70-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), kolteckning, signerad och daterad 75
Current bid100 SEK
Est300 SEK
PAUL KEDELV, vas, glas, Flygsfors, signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
RING, 23k guld, med diamanter tot ca 0.08 ct, tot vikt ca 9,2 g
Current bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
LJUSLYKTOR, 5 st, glas, Iittala, Finland, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, BEF Stockholm H9, vikt ca 14 g
Current bid6,400 SEK
Est8,000 SEK
HAY, korg, ull, "Bead Basket", nutida
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
LOUISE ADELBORG, skål, porslin, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
MATTA, Kelim, ca 296 x 206 cm
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK
FIGURER, 3 st, lergods, bla Dagny Zachrisson, 1900-/2000-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
ANNA EHRNER, 8+7st vinglas, "Line", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK
ARMBAND, silver, filigranarbete, sannolikt 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
Current bid500 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
SPELMARKER, till mahjong, orientaliska, 1900-tal
Current bid250 SEK
Est400 SEK
ERIK HÖGLUND, takkrona, smide och glas, Boda, 1960-tal
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
VÄGGLAMPETT, smide, 1900-/2000-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, kristall, Orrefors, signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
JORGE PENSI, stolar, 8 st, "Bikini chair", 2000-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK
MATTA, Gabbeh, sent 1900-/2000-tal, ca 192 x 164 cm
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
SKÅL PÅ FOT, kristall, 1800-/1900-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
MATTA, Marocko, ull, ca 200 x 295 cm
Current bid2,000 SEK
Est6,000 SEK
SKÅLAR, 2 st, tenn, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
TAKKRONA, mässing och kristall, 1900-/2000-tal
Current bid250 SEK
Est800 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
VASER, 4 st, keramik, 1960-/70-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, björk, 1800-talets andra hälft
Current bid500 SEK
Est800 SEK
VERNER PANTON, pläd, alpacka, Verpan, nutida
Current bid500 SEK
Est800 SEK
FAT, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 4,5 g
Current bid2,600 SEK
Est3,000 SEK