Categories

11d 1h
GUSUMS BRUK, 1 par kandelabrar, mässing, tidigt 1900-tal
Current bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
11d 1h
ARMBANDSUR, 18k guld, Epoch, Stockholm, tot vikt ca 27,5 g
Current bid8,800 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
11d 1h
ARMRING, 14k guld, med diamanter och smaragder, tot vikt ca 16 g
Current bid4,600 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
11d 1h
COLLIER, minst 21,6k guld, vikt ca 33,5 g
Current bid16,500 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
11d 1h
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 12,5 g
Current bid5,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
11d 1h
BORDSPENDYL, förgylld brons, möjligen Sevrès, Frankrike, 1800-tal
Current bid3,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
11d 1h
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tage Göthlin, Tesi, 1962
Current bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
11d 1h
CARMOSÉRING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och tanzanit, otydliga stämplar Stockholm 1972, tot vikt ca 5 g
Current bid4,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
11d 1h
MARCUS LARSON (1825-1864), olja på duk, signerad och daterad 1861
Current bid60,000 SEK
Est60,000 - 80,000 SEK
11d 1h
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft
Current bid3,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
11d 1h
NILS JONSSON, 7 del, matsalsmöbel, Troeds, Bjärnum, 1960-tal
Current bid1,500 SEK
Est4,000 SEK
11d 1h
NILS JONSSON, sideboard, Troeds Möbelfabrik, 1960-tal
Current bid6,200 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
11d 1h
INGEGERD SILOW, matta, rölakan, "Dellen", 1900-tal, ca 170 x 230 cm
Current bid3,000 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
11d 1h
SPEGEL, swedish modern, 1940-/50-tal
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
11d 1h
VALERIO ADAMI (Italien, född 1935), färglitografi, signerad och otydligt numrerad
Current bid1,300 SEK
Est4,000 SEK
11d 1h
COLLIER, 18k guld, Italien, med briljantslipade diamanter och smaragd, tot vikt ca 13,5 g
Current bid6,400 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
11d 1h
COLLIER, 18k guld och vitguld, vikt ca 37 g
Current bid17,000 SEK
Est16,000 - 20,000 SEK
11d 1h
SEVERIN NILSON (1846-1918), olja på duk, signerad
Current bid3,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
11d 1h
SOFFBORD, marmor, "Plateau", Adea, nutida
Current bid2,400 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
11d 1h
COLLIER, 18k guld, svenska stämplar år 2000, vikt ca 38 g
Current bid18,000 SEK
Est16,000 - 20,000 SEK
11d 2h
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar NSE år 2000, vikt ca 16,5 g
Current bid7,800 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
11d 2h
EINAR JOLIN (1890-1976), olja och blyerts på pannå, signerad och daterad 1940
Current bid13,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
11d 2h
ZENITH, smyckesur, 18k vitguld, Zenith, 1900-talets mitt, tot vikt ca 40 g
Current bid16,500 SEK
Est14,000 - 16,000 SEK
11d 2h
JOSEF FRANK, taklampa, modellnr 2479, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt
Current bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
11d 2h
LISA LARSON (född 1931), skulptur, brons, "Meditation" signerad och numrerad 382
Current bid8,400 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
11d 2h
ARMBAND, 18k guld, med turkoser, Iran 1970-tal, tot vikt ca 24 g
Current bid6,600 SEK
Est5,000 SEK
11d 2h
BROSCH, 18k guld, med turkos, Iran 1970-tal, tot vikt ca 5,5 g
Current bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
11d 2h
RING, 18k guld, med turkos, Iran 1970-tal, tot vikt ca 3,6 g
Current bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
11d 2h
BESTICKUPPSÄTTNING, 76 del, silver, CH Hallberg, Stockholm 1954, tot vikt inkl knivar ca ca 2 867 g
Current bid5,800 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
11d 2h
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943), olja på duk, signerad
Current bid16,000 SEK
Est30,000 - 35,000 SEK
11d 2h
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Current bid1,000 SEK
Est2,500 SEK
11d 2h
ARMBANDSUR, Omega Seamaster, quartz, stål, mid-size
Current bid12,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
11d 2h
LOUIS VUITTON, collier, gulmetall, bijouteri, 1900-/2000-tal
Current bid750 SEK
Est1,500 SEK
11d 2h
ARMBANDSUR, stål, IWC, International Watch Co, Schaffhausen, de Luxe, automatiskt urverk, sannolikt 1950-/60-tal
Current bid5,400 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
11d 2h
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Current bid900 SEK
Est1,500 SEK
11d 2h
OLLE ALBERIUS, vas, Orrefors, signerad Ariel nr 118-E7
Current bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
11d 2h
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH 5", Louis Poulsen
Current bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
11d 2h
ARMBANDSUR, stål, Omega Genéve, automatiskt urverk, 1900-talets andra hälft
Current bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
11d 2h
ARNE NORELL, 1 par safaristolar, "Sirocco", Norell, 1960-/70-tal
Current bid9,800 SEK
Est15,000 - 18,000 SEK
11d 2h
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld och vitguld, med diamanter och fluorit, tot vikt ca 2,3 g
Current bid550 SEK
Est2,000 SEK
11d 2h
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 7,5 g
Current bid3,400 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
11d 2h
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 13 g
Current bid6,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
11d 2h
HÄNGE, 18k vitguld, med briljant- och navettslipade diamanter
Current bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
11d 2h
BYRÅ, swedish modern, 1930-/40-tal
Current bid1,500 SEK
Est4,000 SEK
11d 2h
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad GN AXK
Current bid1,100 SEK
Est2,500 SEK
11d 2h
ENRICO PRAMPOLINI (Italien, 1894-1956), kritteckning, monogramsignerad
Current bid3,400 SEK
Est5,000 SEK
11d 2h
ERIK TIDSTRAND, vägg-/bordslampa, mässing, NK Nordiska Kompaniet, 1930-tal
Current bid1,500 SEK
Est4,000 SEK
11d 2h
KOMON/KIMONO, siden, Japan, 1900-talets andra hälft
Current bid700 SEK
Est1,800 SEK
Contact

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Opening hours

Monday 12.30 - 17.00 CET
Tuesday 12.30 - 17.00 CET
Wednesday 12.30 - 18.00 CET
Thursday 12.30 - 17.00 CET
Friday 11.00 - 15.00 CET
Last saturday every month 11.00 - 14.00 CET
Day before holiday closing 15.00 CET
CLOSED 27th - 30th december

Follow us

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.