JORGE PENSI, 8 st stolar, "Bikini chair", 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est1,500 SEK
MATTA, 2000-tal, ca 320 x 210 cm
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, Kina, 1900-tal
Current bid350 SEK
Est800 SEK
Current bid800 SEK
Est1,000 SEK
RING, 14k vitguld, med smaragd och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 3,2 g
Current bid1,100 SEK
Est3,000 SEK
MATSALSSKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
KLACKRING, 14k guld, vikt ca 6,7 g
Current bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
ULF JOHANSSON (1938-2018), 2 st skålar, stengods, signerade
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
CHRISTIAN DELL, taklampa, Kaiser Idell 6621-P, Fritz Hansen, nutida
Current bid900 SEK
Est1,200 SEK
KISTA, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, svenska stämpflar BL I9, vikt ca 20 g
Current bid9,600 SEK
Est12,000 SEK
Current bid300 SEK
Est600 SEK
JORGE PENSI, stolar, 8 st, "Bikini chair", 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
Current bid200 SEK
Est400 SEK
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
FAT OCH VAS, stengods, "Farina", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
HARALD WIBERG, skål, kristall, Kosta Limited edition, signerad och numrerad 77/125, daterad 1990
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
BOX ARKITEKTER, golvlampa, PJ80, Örsjö Belysning, samtida
Current bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
TIMO SARPANEVA, 1 par ljusstakar, glas, "Arkipelago", Iittala, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
BOKHYLLA, empirestil, 1900-talets början
Current bid850 SEK
Est2,500 SEK
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
Current bid9,400 SEK
Est6,000 SEK
RING, 18k guld, med akvamarin, 1948, tot vikt ca 3 g
Current bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
GOLVLAMPA, mässing och onyx, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
SAMLING VINTAGE, bla Escada, storlek bla 38
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Current bid1,100 SEK
Est3,000 SEK
KRUS, stengods, sannolikt Westerwald, Holland, 1900-tal
Current bid100 SEK
Est200 SEK
KORGSÄNG, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, med odlad pärla, vikt ca 2,9 g
Current bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
SOFFBORD, glas, 1950-/60-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
PALL, fladdermusmodell, omkring 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK
SPINNINGCYKEL, Abilica SXS 2.0, nutida
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
MULBERRY, handväska, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est800 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est700 SEK
Current bid200 SEK
Est800 SEK
COLLIER, förgyllt silver, med granater, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est800 SEK
Current bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Skandiform, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
FÅTÖLJ, Mio, samtida
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
PETER DAHL (1934-2019), färglitografi, signerad
Current bid200 SEK
Est600 SEK
FAT PÅ FOT SAMT 1 PAR VASER, nysilver, tidigt 1900-tal
Starting bid100 SEK
Est200 SEK
ISKOS-BERLIN, pall, "Soft Edge 70" HAY, samtida
Current bid200 SEK
Est600 SEK
DURSPEL, Finotti, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK