EINAR TORSSLOW, tuschlavering, signerad och daterad 90
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
GRAFISKA BLAD, 1 par, 1800-tal, kolorerade
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅLAR, 2 st, kristall, Orrefors och Kosta, 1900-talet slut
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SNURRFÅTÖLJ, HÅG, "Sideways", 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPSFOT, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est800 SEK
LARS TORNØE, väggkrokar, 5 st, "The Dots large", Muuto
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA OCH BRICKA, silver, Gewe 1963, tot vikt ca 400 g
Starting bid200 SEK
Est1,800 SEK
SOFFBORD, swedish modern, 1940-tal
Current bid500 SEK
Est2,000 SEK
PHILIPPE STARCK, pendellampa, "Romeo Babe G9", Flos, Italien, samtida
Current bid200 SEK
Est800 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, 1800-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK
ASSIETTER, 12+6 st, glas, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, 1 par, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing, empirestil, sannolikt Gusums Bruk
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
TAKLAMPA, glas och metall, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
TEKANNA, Kina, porslin, sannolikt 1800-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Current bid200 SEK
Est6,000 SEK
Current bid200 SEK
Est35,000 - 40,000 SEK
STOLAR, 1 par, empirestil, 1800-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
TAKKRONA, mässing, gustaviansk stil, mindre modell
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
MAX WALTER SVANBERG (1912–1994), färglitografi, signerad och numrerad 106/150
Starting bid200 SEK
Est700 SEK
STOL, Martela, "Sola", 2000-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
Current bid500 SEK
Est800 SEK
BARSTOLAR, 1 par, Martela, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 360 x 70 cm
Starting bid200 SEK
Est2,500 SEK
Starting bid200 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
HATTASK, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, ett par, rokokostil, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est2,500 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Crown Hanger", vitlackerad metall, Louise Hedeström för Maze, nutida
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
MONICA FÖRSTER, dörrstopp, Zanat, nutida
Current bid200 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, sannolikt Tyskland, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
Current bid1,800 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
STOL, mahogny, 1800-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
CARL MALMSTEN, soffbord, "Ovalen", 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
PENDELLAMPA, "Bulb", formgiven av Sofie Refer, &Tradition, samtida
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
SKÅL PÅ FOT, porslin, Dresden, Tyskland, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
GRIPSHOLMSFÅTÖLJ med FOTPALL, "Medevi Brunn", ur Ikeas 1700-talsserie
Starting bid200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est4,000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
GOLVLAMPA, Lampgustaf, 2000-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, formgiven av Nendo, "Sawaru", Flos, nutida
Current bid200 SEK
Est4,000 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, ca 298 x 202 cm
Starting bid200 SEK
Est9,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, blyertsteckningar, bla monorgamsignerade FvH, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
Current bid200 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 227 x 174 cm
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK