OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal
Current bid250 SEK
Est800 SEK
LJUSLYKTOR, 5 st, glas, Iittala, Finland, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, swedish grace, 1930-tal
Current bid850 SEK
Est1,500 SEK
GOLVSKULPTUR, marmor, större modell, samtida
Current bid3,800 SEK
Est6,000 SEK
Current bid4,400 SEK
Est3,000 SEK
TALLRIKAR, 11 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Current bid1,200 SEK
Est3,000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, bulldog, ur serien "Kennel", Gustavsberg
Current bid300 SEK
Est400 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, windsormodell, 1900-talets mitt
Current bid850 SEK
Est3,000 SEK
COLLIER, malakit, 1900-/2000-tal
Current bid250 SEK
Est400 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Current bid1,200 SEK
Est3,000 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, av kelimvävnader, ca 50 x 50 cm
Current bid250 SEK
Est2,500 SEK
Current bid100 SEK
Est300 SEK
Current bid300 SEK
Est1,500 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Current bid550 SEK
Est800 SEK
Current bid6,000 SEK
Est18,000 SEK
LARS TORNØE, väggkrokar, 5 st, "The Dots large", Muuto
Current bid400 SEK
Est800 SEK
RING, 14k vitguld, med smaragd och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 3,2 g
Current bid1,300 SEK
Est3,000 SEK
Current bid6,200 SEK
Est7,000 SEK
Current bid2,200 SEK
Est7,000 SEK
BANG & OLUFSEN, Beomaster Century, för cd- och kassettband
Current bid200 SEK
Est500 SEK
BERNHARD HANDELL, färglitografi, signerad och numrerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
SOFIE REFER, taklampor, 1 par, "Bulo SR-1", &Tradition
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
ALBERT ENGSTRÖM, bokband 15 vol, Albert Bonniers Tryckeri, Stockholm 1942
Current bid250 SEK
Est500 SEK
Current bid100 SEK
Est300 SEK
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Current bid700 SEK
Est1,500 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Current bid1,100 SEK
Est2,500 SEK
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
MONTERSKÅP, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est600 SEK
SPELDOSA, porslin, Goebel
Current bid250 SEK
Est300 SEK
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
PÄRLCOLLIER, 3 st, odlade pärlor 1900-/2000-tal
Current bid700 SEK
Est1,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 18k guld, udda, tot vikt ca 3 g
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
JORGE PENSI, stolar, 8 st, "Bikini chair", 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
HERRGÅRDSUR, ek, 1800-/1900-tal
Current bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
ROCK/KIMONO, Japan, sannolikt sent 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
Current bid100 SEK
Est300 SEK
KÄPP, med silverkrycka, 1900-tal
Current bid300 SEK
Est400 SEK
ERIK HÖGLUND, golvkandelaber, smide, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Current bid1,400 SEK
Est4,000 SEK
MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini
Current bid600 SEK
Est1,000 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, porslin, Kina, 1800-tal
Current bid800 SEK
Est2,000 SEK