Current bid500 SEK
Est3,000 SEK
VITRINSKÅP, design Ingmar Ottossons Möbelsnickeri AB, Jönköping, 2008
Current bid1,100 SEK
Est4,000 SEK
MATTA, galleri, Kelim, ca 385 x 85 cm
Starting bid200 SEK
Est2,500 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Nardi, Italien, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
BOKSKÅP, Karl Johan, 1800-talets första hälft
Current bid1,100 SEK
Est9,000 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1800-/1900-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,5 g
Current bid2,600 SEK
Est3,500 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustaviansk, omkring år 1800
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
SAMLING RESEUR, 7 st, brons och mässing, 1900-tal
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK
Current bid200 SEK
Est5,000 SEK
SOFFA OCH 2 ST KARMSTOLAR, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK
MATTA, Kelim, ca 297 x 199 cm
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T1 hög", Flos, Italien, samtida
Current bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
MATSALSSKÅP, gustaviansk stil, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
HÄNGEN, 8 st, 18k guld, total vikt ca 6,2 g
Current bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
JORGE PENSI, 7 st stolar, "Bikini chair", 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
Current bid200 SEK
Est500 SEK
STOL, 1800-talets första hälft, målad och bronserad
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, silver och bärnsten, sannolikt 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK
MATTA, Kelim, ca 292 x 200 cm
Starting bid200 SEK
Est6,000 SEK
SOFFA, 1900-talets andra hälft, klädsel av kalvskinn
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
LACKASK, med kortlekar och marker, orientalisk, 1900-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, Domi Möbler, Vinslöv, 1900-talets andra hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra, samtida
Current bid500 SEK
Est4,000 SEK
SMYCKEN, mestadels silver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, Seiko, Quartz
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
MATBORD, empirestil, sannolikt 1900-talets mitt
Current bid3,200 SEK
Est9,000 SEK
SIDEBOARD, 2000-tal
Current bid250 SEK
Est800 SEK
VÄGGRELIEFER, 2 st, metall, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
DUKAR OCH PLÄD, 6 st, linne/bomull, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, modell Chippendale, tot vikt ca 119 g
Current bid200 SEK
Est500 SEK
BROSCHER, 4 st, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, skål, porslin, "Paratiisi", Arabia
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, bronserad metall, sannolikt 1900-talets första hälft, större modell
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
ARBETSSTOL, Horreds, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
SALONGSBORD, empirestil, 1800-tal, skiva av kalksten
Current bid5,200 SEK
Est11,000 SEK
HERMÈS, scarf, "Brides de Gala", siden, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est800 SEK
MYNT, brons, romerskt, antikt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 5,9 g
Current bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
RING, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, vikt ca 4 g
Current bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
STOLAR, 1 par, sk Bellmanmodell, 1800-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
VINKANNA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, barstolar, 4 st, CBI, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK