Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
SPARBÖSSOR, 1 par, mässing, Östgötabanken, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VASER, 1 par, silver, orientaliska, tot vikt ca 218 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
ANSHELM DAHL (1897-1964), olja på duk, signerad
Final bid350 SEK
Est600 SEK
TERRIN, tenn, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
DAVID WALLIN (1876-1957), olja på pannå, signerad
Final bid600 SEK
Est300 SEK
PRESENTERFAT, silver, 1800-/1900-tal, vikt ca 1 650 g
Final bid8,600 SEK
Est8,000 SEK
SEVERIN NILSON (1846-1918), 1 par, olja på duk, signerade
Final bid10,000 SEK
Est6,000 SEK
TAKLYKTA, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
FAT, 5 st, silver, tot vikt ca 314 g
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
LEONARD WIEDH (1866-1938), olja på duk, signerad
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
STOLAR, 4 st, nyrokoko, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO, kopia efter, olja på duk, sannolikt 1700-tal
Final bid7,400 SEK
Est8,000 SEK
KONSOLUR, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
SKÅLFAT, silver, vikt ca 115 g
Final bid600 SEK
Est600 SEK
VASER, 1 par, nysilver, orientaliska, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1896, tot vikt ca 1 410 g
Final bid9,200 SEK
Est8,000 SEK
MATSKEDAR, 12 st, silver, Carl Olof Holm, Norrköping 1852, tot vikt ca 465 g
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, sannolikt 1900-talets första hälft, tot vikt ca 710 g
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
SÅSSNIPA, silver, vikt ca 100 g
Final bid450 SEK
Est500 SEK
THOMAS HELLSTRÖM, figur, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOP, silver, Walker & Hall, Sheffield, England 1949, vikt ca 315 g
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, vitmetall, sent 1800-tal
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
KNUD KYHN, figurin, stengods, Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
LENNART DERWINGER (1937-2005), olja på duk, signerad och daterad -91
Final bid600 SEK
Est500 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PETER PAUL RUBENS, kopia efter, omkring år 1700, olja på pannå
Final bid13,500 SEK
Est8,000 SEK
FAT, 6 st, silver, sannolikt orientaliska, tot vikt ca 790 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt Guangxu (1875-1908)
Final bid14,000 SEK
Est5,000 SEK
STOP, silver, CH Hallberg, Stockholm 1913, vikt ca 1 256 g
Final bid7,200 SEK
Est7,000 SEK
KAFFESERVIS, 4 del, silver, tot vikt ca 840 g
Final bid4,000 SEK
Est5,500 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, J Anderson, Stockholm, otydlig årsstämpel 1924, vikt ca 1130 g
Final bid5,400 SEK
Est6,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på plåt, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
VASER, 1 par, silver, Frankrike, 1800-talets andra hälft, tot vikt ca 820 g
Final bid5,200 SEK
Est5,000 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
MATSALSBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
SKULPTURER, 3 st,, sannolikt nefrit, orientaliska, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
FIGURIN, porslin, Waldemar Lindström, Rörstrand, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
STOP, silver, Langlands & Robertson. Newcastle 1779, vikt ca 316 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad och daterad 55
Final bid7,600 SEK
Est4,000 SEK
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
DOSA, silver, 1900-tal, tot vikt ca 165 g
Final bid450 SEK
Est500 SEK