OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-/1900-tal, olja på duk, osignerad
Final bid450 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, med syntetisk grön spinell, tot vikt ca 5,1 g
Final bid1,300 SEK
Est1,800 SEK
ROLF BERG, figur, keramik, 1900-/2000-tal
Final bid650 SEK
Est500 SEK
SKÅL, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
CARL MALMSTEN, soffbord, "Ovalen", 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
THOMAS BERNSTRAND, ljusslinga, "Shibuya", Zero, formgiven 2014
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
NILS LANDBERG, 8 st vinglas, "Illusion", Orrefors, 2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
BROSCHER, 2 st, tenn och silver, bla AMS 1958
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SATSBORD, 3 del, empirestil, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est300 SEK
ROLF BERG, figur, keramik, 2013
Final bid900 SEK
Est300 SEK
TRENCHCOAT, Burberrys, sannolikt 1900-talets slut
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
CARL FAGERLUND, 1 par bordslampor, glas, Orrefors, signerade
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
PHILIPPE STARCK, 4 st karmstolar, "Masters", Kartell, 2000-tal
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
ORIENTMATTA, ca 147 x 102 cm
ORIENTMATTA, ca 147 x 102 cm
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutgods, 1800-talets slut
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KONSOLBORD, 1800-talets slut
KONSOLBORD, 1800-talets slut
Final bid600 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, fat, porslin, "Månsken", No 1 Art Plate, Gustavsberg
Final bid700 SEK
Est600 SEK
LOUNGESTOLAR, 1 par, 2000-tal
LOUNGESTOLAR, 1 par, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
Final bid850 SEK
Est500 SEK
CARL MALMSTEN, 1 par fåtöljer, "Ulfåsa", 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
KORG, 1900-tal
KORG, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ROLF BERG, 2 st figurer, keramik, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
AGNE JOHANSSON, olja på pannå, signerad och daterad 50
Final bid2,000 SEK
Est300 SEK
KAFFESERVIS, 16 del, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est500 SEK
SANDIN OCH BÜLOW, 4 st barpallar, Materia, "Bönan", 2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, galleri, 1900-talets andra hälft, ca 80 x 440 cm
Final bid600 SEK
Est500 SEK
FAT, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt
SPEGEL, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
JAN EKSTRÖM, fotpall, "Gazell", Conform, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
Final bid650 SEK
Est800 SEK
MARGIT BERGQVIST, olja på duk, signerad och daterad 1982
Final bid150 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 3 st, färglitografier, otydligt signerade
Final bid200 SEK
Est500 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ROLF BERG, figur, keramik, 2014
Final bid1,100 SEK
Est300 SEK
SILVERFÖREMÅL, 6 del, 1900-tal, tot vikt ca 160 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
PER SUNDSTEDT, taklampa, Kosta Lampan, "Hinken", Ateljé Lyktan, Åhus, modell formgiven 1972
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SNURRSTOL, 2000-tal
SNURRSTOL, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TRÅG, furu, allmoge, 1800/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sannolikt England, 1900-tal, osignerad
Final bid2,400 SEK
Est1,800 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen, år 2003
Final bid6,800 SEK
Est6,000 SEK
ERIK HÖGLUND, vas och skål, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid550 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, 1980-/90-tal
TAKLAMPA, 1980-/90-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, blyglas, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CARL MALMSTEN, sidobord, "Ovalen", 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
PISTOL, slaglås, 1800-tal, sannolikt Sydeuropa
Final bid16,500 SEK
Est4,000 SEK
PISTOL, slaglås, 1800-tal, märkt Hafner in Wien
Final bid2,800 SEK
Est1,800 SEK