KJELL ROSÈN (1909-1982), olja på duk, signerad och daterad -47
Final bid150 SEK
Est300 SEK
LAKAN OCH ÖRNGOTT, linne, med hålsöm och brodyr, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Johanson Design, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ÖRNGOTT, 5 st, linne, med riklig hålsöm och vitbrodyr, bl a ca 69 x 75 cm
Final bid200 SEK
Est300 SEK
COLLIER, 5 st, bla malakit och emaljarbete, 1900-tales andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, Norge, tot vikt ca 99 g
Final bid550 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, koppar och glas, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
JARDINIÈRE, porslin och mässing, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
DUKAR, linnedamast, 145 x 270 samt 130 x 200 cm
Final bid350 SEK
Est300 SEK
KJELL ENGMAN, karaff, glas, "Safari", Artist Collection, Kosta Boda, signerad
Final bid250 SEK
Est500 SEK
DUKAR, 10 st, mestadels hellinne, bla Helmi Vuorelma Finland, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1800-talets andra hälft, större modell
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
KRAVATTNÅL, 18k guld, vikt ca 1 g
Final bid400 SEK
Est500 SEK
RING OCH HÄNGEN, 3 del, 18k guld, ringens vikt 6 g
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
SERVIS, 3 del, silver, GEWE 1970, tot vikt ca 540 g
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
KAFFEKANNA, silver, GEWE 1970, vikt ca 816 g
Final bid4,800 SEK
Est5,000 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 140 x 92 cm
Final bid550 SEK
Est600 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, "Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Lammhults, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
VASER, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, sk saturnuslampa, art déco, 1920-/30-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
STIG LINDBERG, smörask, "Berså", Gustavsberg, porslin, 1960-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, empirestil, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
GÖRAN WÄRFF, fat, glas, Kosta
Final bid200 SEK
Est400 SEK
JERZY PRZYBYL (Polen, född 1943), olja på duk, signerad och daterad 70
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
KG NILSSON (född 1942), färglitografi, signerad och numrerad 242/360
Final bid900 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, 2 st, new englandstil, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, med odlad pärla, svart sten och vita stenar, tot vikt ca 8,4 g
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
KRUS, lergods, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
ÖVERLAKAN OCH ÖRNGOTT, 10 del, linne, med hålsöm och brodyr, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est400 SEK
SKÅLAR, 8 st, emalj, Arne Erker, Kockums Jernverks AB, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SOFFBORD, vitlackerat, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GALGHÅLLARE MED GALGAR, Ycki, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PENSELVAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
LOUNGEMÖBEL, 4 delar, Mio, 2023
Final bid5,200 SEK
Est2,000 SEK
VATTENKANNA, koppar och mässing, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 1 par, mattlackerad metall, Luxo, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LARS EJE LARSSON (född 1954), akvarell, signerad
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
ÖVERLAKAN OCH ÖRNGOTT, ca 18 del, med vitbroderi och hålbrodyr, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK
BESTICK, 19 del, silver, "Musslan", Finland, år 1872/75, tot vikt ca 287 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
SAMLING TÄNDSTICKOR, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, 1930-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
VAS, gjutjärn, art déco, Ebeverken, Huskvarna, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK
BALJA, koppar, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FAT SAMT VASER, 3 del, keramik, Laholm, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK