BYRÅ, 1950-/60-tal
Final bid600 SEK
Est600 SEK
HÄNGEN, 3 st, 18k guld, med färgade stenar, tot vikt ca 3,2 g
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Lammhults, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
VÄGGHYLLA, lackerad metall, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
DUKAR, 9 st, linnedamast, mestadels 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol, "DCM", Vitra, nutida
Final bid950 SEK
Est800 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJ, 1940-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
FISKGRYTA, större modell, koppar, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
PHILIPPE STARCK, barnkarmstol, "Lou Lou Ghost chair", Kartell, samtida
Final bid400 SEK
Est600 SEK
BESTICK, silver, 12-delar, 1800/1900-tal, total vikt 411 gram
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
SIDEBOARD, teak, 1950-/60-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
PHILIPPE STARCK, matbord, Kartell, 1900-/2000-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
LOUNGEFÅTÖLJ, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, koppar, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SMYCKESGRANITYR, 4 delar, bärnsten, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
DUKAR, 9 st, linnedamast, bla med knypplad kant, olika storlekar bla ca 140 x 200 cm
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
ERIK REIMHULT, skulptur, metall, gjuten signatur
Final bid200 SEK
Est800 SEK
ERIK REIMHULT (1915–1999), skulptur, snidat trä, signerad och daterad 54
Final bid750 SEK
Est800 SEK
HÄNGE, med kedja, 18k vitguld, med briljantslippad diamant, total vikt ca 6 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
SAMLING ARMBANDSUR, dam, 1900-talets mitt och andra hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
PETER DAHL (1934-2019), färglitografi, signerad
Final bid300 SEK
Est800 SEK
ANDREAU WORLD, fåtölj "Alya", 2000-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 14 del, mockaservis, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med vita stenar, vikt ca 5 g
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 7 del, uppläggningsfat och såsskål, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 27 del, teservis, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, servisporslin, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st assietter, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st mattallrikar, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Final bid3,200 SEK
Est1,200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st förrättstallrikar, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est800 SEK
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
RING OCH HÄNGE, 18k guld, sannolikt med aquamariner, total vikt ca 8,4 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
SKÅL, lergods, 1800-tal, större modell
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SNURRFÅTÖLJ, HÅG, "Sideways", 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KARMSTOL, "Åkerblomstolen", Gunnar Eklöf, AB Nässjö stolfabrik, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
RING, 18k guld, med diamanter, tot vikt ca 7,5 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
SPÅNKORG, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RING, 23k guld, med diamanter och odlad pärla, tot vikt ca 5,4 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
VAS, gjutjärn, art déco, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 7,4 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
STOLAR, 1 par, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
BORDSHYLLA, sannolikt rosewood, Kina, troligen sent 1900-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på träpannå, sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK