VINGLAS, 6 st, glas, "Björkstubbe", Eugen Montelin, Reijmyre glasbruk
Final bid250 SEK
Est300 SEK
JARDINIÈRE, nysilver och kristall, Danmark, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
MINIATYRMÅLNING, 1800-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
KANDELABER, trä, Södra Dalarnas Hemslöjdsförening Hedemora, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VAS, glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MATSALSMÖBEL, 7 delar, rokokostil, 1900-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
OLGA SEMENOVA (Ryssland, född 1953), akvarell, signerad
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
ANNA CASTELLI FERRIERI, "Componibili", 5970, Kartell
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
ARMBAND, 2 st, 18k guld, tot vikt 2,9 g
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
SAMLING BESTICK, silver, tot vikt ca 280 g
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK
GUNNAR INGEMAR ERIXON (1928-2008), olja på duk, signerad och daterad 1996
Final bid500 SEK
Est400 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, motiv av slåtterblomma, Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est300 SEK
RING, 18k roséguld, med rubiner tot ca 0.56 ct, vikt ca 3 g
Final bid5,000 SEK
Est7,000 SEK
PHILIPPE STARCK, stolar, 1 par, "Eros", Kartell, Italien
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
KRYDDHYLLA, Pyro, Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
SNAPSGLAS OCH LIKÖRGLAS, 9 del, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PETER PAUL RUBENS, efter, 3 st, gravyrer, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
MARC CHAGALL (1887-1985), efter, färglitografisk affish, 1964
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
TRÄSKÅL, allmoge, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, märkt MY, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
PAPPERSKORG, skinn och mässing, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
MÄRKLIN, 20 st, vagnar, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
TERRIN OCH UPPLÄGGNINGSFAT, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-talets andra del
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kopiemålning efter Francesco Guardi, signerad F Meuller, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est2,000 SEK
TALLRIKAR, 12 st, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-tal
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
SÅSSKÅL OCH UPPLÄGGNINGSFAT, 3 del, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
FÖRRÄTTSTALLRIKAR, 13 st, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
ASSIETTER, 13 st, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-tal
Final bid550 SEK
Est400 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 12 st, flintgods, "Pagod", Rörstrand, 1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
MÄRKLIN, diesellok, 3021, Tyskland
Final bid250 SEK
Est300 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Final bid400 SEK
Est600 SEK
MÄRKLIN, 3 st, lok, Tyskland, nr E6302, 89005 samt 3029
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SYSKONRING, 18k vitguld, med 2 briljantslipade diamanter tot ca 0,30 ct, vikt ca 3 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
FRANCO COSTA (1934-2015), färgserigrafi, signerad och numrerad 208/250
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
KLAFFBORD, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum
Final bid450 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, Herstal, "Tentacle lamp", 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
MATSALSMÖBEL, 9 delar, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est4,000 SEK
FRITZ GRAHN (1910-1989), blyerts, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄLLINGKLOCKA, mässing, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SYBORD, 18/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ÄGGKOPPAR, 8 st, koppar, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 SEK