LEKSAKSBIL, Brio, 1900-talets mitt, trä
Final bid700 SEK
Est800 SEK
TAPPKÄRL, 2 st, Höganäs, 1900-talets andra hälft, stengods
Final bid600 SEK
Est300 SEK
COLLIER, 18k guld, doserad Bismarcklänk, vikt ca 70 g
Final bid24,200 SEK
Est24,000 SEK
PÄRLCOLLIER OCH ARMBAND, odlade pärlor, lås av förgyllt sterlingsilver
Final bid650 SEK
Est600 SEK
CYKEL, Cresent, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est300 SEK
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SAMLING GRAFIK, 5 st blad, bla Leopold Fare, Oskar Bergman, Lars Norrman, Sven Erixson, Sven Robert
Final bid350 SEK
Est800 SEK
UTSTÄLLNINGSAFFISCH, Nils G Stenqvist, Galleri Doktor Glas, 1994
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LUDVIG WAHLGREN, mor och barn, blandteknik
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
DALAHÄST, större modell, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
MATTA, rölakan, monogramsignerad AT, ca 210x140 cm
Final bid650 SEK
Est1,500 SEK
STOLAR, 4 st, sk göteborgsstolar, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, Bismarck, vikt ca 106 g
Final bid36,800 SEK
Est35,000 SEK
SKULPTUR, art déco-stil, sannolikt 1900-/2000-tal, brons
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
HANS HAMNGREN, komposition, etsning
Final bid500 SEK
Est400 SEK
JENNY BÄCK, golvlampor, 1 par, "Lean", Örsjö Belysning
Final bid3,800 SEK
Est1,200 SEK
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen
Final bid6,000 SEK
Est1,500 SEK
PER GUNNAR THELANDER, figurkompositon, färglitografi
Final bid900 SEK
Est600 SEK
GUNILLA MANN, "Gamla Linköping", färglitografi
Final bid2,800 SEK
Est1,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, solitära briljantslipade diamanter tot ca 1,00 ct
Final bid12,000 SEK
Est14,000 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, "Chorus 22", Blond Belysning
Final bid200 SEK
Est600 SEK
COLLIER, silver
Final bid1,900 SEK
Est800 SEK
OLOF HÄGGQVIST, 1 par, "Juninatt" samt "Trollsländedag", kopparstick
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KLACKRING, 14k guld, med grönmelerad sten, tot vikt ca 13 g
Final bid2,800 SEK
Est2,500 SEK
Final bid300 SEK
Est600 SEK
ARNE JACOBSEN, 5 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Final bid6,000 SEK
Est2,500 SEK
BENGT NEHRMAN, sommarvy med badare, färglitografi
Final bid350 SEK
Est300 SEK
LEIF JØRGENSEN, matbord "Loop, Hay, Danmark
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
LITOGRAFIER, 4 st, M&W von Wright, ur verket "Svenska fåglar" 1917-1929
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 39 g
Final bid12,500 SEK
Est13,000 SEK
BORD, 1800-tal
Final bid4,000 SEK
Est4,500 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Vår Fru", 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, sannolikt Nicolis Cola Italien, tvinnad länk, vikt ca 40 g
Final bid13,300 SEK
Est14,000 SEK
COLLIER, 18k guld, sannolikt Nicolis Cola Italien, tvinnad länk, vikt ca 72 g
Final bid23,300 SEK
Est24,000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Primo/låg, Yngve Ekström, Swedese
Final bid5,000 SEK
Est3,000 SEK
REINHOLD LJUNGGREN, komposition med skulptur och azalea, färglitografi
Final bid700 SEK
Est300 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
JORGO KRALLIS, "Fireworks"(Fyrverkeriet), blandteknik
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med skurna snäckskalskaméer, tot vikt ca 7 g
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
Final bid2,600 SEK
Est1,200 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 7 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Final bid8,000 SEK
Est3,000 SEK
BENGT ERICSON, komposition, blandteknik
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid4,400 SEK
Est4,500 SEK
BØRGE MOGENSEN, fåtölj med fotpall, Fredericia Stolefabrik, Danmark
Final bid12,500 SEK
Est8,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est2,500 SEK
DAMARMBANDSUR, Luxor, 18k vitguld, med åttkantslipade diamanter, tot ca 0.40 ct, total vikt ca 31 g
Final bid9,000 SEK
Est5,000 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkiepelag", Rubn, svartlackerad metall
Final bid400 SEK
Est800 SEK