SERVERINGSVAGN, 1950-/60-tal, teak
Final bid2,200 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, fat, Gustavsberg, fajans
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
TABURETT, 1800-talets första hälft, fanerad med mahogny
Final bid800 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, stadsvy över Amsterdam, oljemålning
Final bid550 SEK
Est200 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Final bid650 SEK
Est200 SEK
SYBORD, Karl Johanstil, 1900-tal, med rotfanér
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
LISA LARSON, figur, "Johanna", Gustavsberg, stengods
Final bid950 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 4 st, 1950-/60-tal, teak, Fartstrup, Danmark
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
HÄNGE, med broschnål, 14k guld, skuren snäckskalskamé, tot vikt ca 16 g
Final bid800 SEK
Est1,800 SEK
GRETA MAGNUSSON-GROSSMAN, "Gräshoppa", golvlampa, för Gubi, Italien
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
RESERVOARPENNOR, 3 st, Cross/Ballograf, med originaletuier
Final bid550 SEK
Est300 SEK
GERHARD NORDSTRÖM, "Hus i Pompeji", färglitografi, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
KARMSTOL, Thonetstil, tidigt 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
BANKETT, 1800-talets mitt, björk
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SERVISDELAR, 17 st, "Grön Anna", Rörstrand, flintgods
Final bid1,300 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, 2 st figurer, "Eva" samt "Adam", Gustavsberg, stengods
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, krogscen, olja på pannå
Final bid300 SEK
Est400 SEK
PALL/SIDOBORD, svartlackerad metall, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, ca 153x280 cm
Final bid4,200 SEK
Est600 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, tot vikt ca 98 g
Final bid400 SEK
Est300 SEK
JOSEF FRANK, soffa, modell 678, för Firma Svenskt Tenn, 1900-talets senare del
Final bid13,500 SEK
Est10,000 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 8 g
Final bid2,500 SEK
Est3,000 SEK
TABURETT, Louis XVI-stil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Mina", Mathsson International
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
LISA LARSON, väggrelief, Gustavsberg, stengods
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
FÖRVARINGSMÖBEL, i form av kista, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, David Andersen, silver, vikt ca 131 g
Final bid500 SEK
Est400 SEK
SAMI KALLIO, 4 st, barstolar, "Y5", Hans K, svartbetsad alm
Final bid5,000 SEK
Est2,000 SEK
STOL, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LISA LARSON, figur, "Amalia", Gustavsberg, stengods
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, "1020", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
NYCKELHARPA, etikettmärkt "Harpa No.4 Gryt 1998, Bertil Johnsson"
Final bid2,600 SEK
Est400 SEK
SKRIVBORD, England, sent 1900-tal, större modell
Final bid4,800 SEK
Est2,000 SEK
SAMI KALLIO, 4 st, stolar, "Y5", Hans K, svartbetsad alm
Final bid7,000 SEK
Est4,000 SEK
CITTRA, Harpeleik, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
AKUSTISK GITARR, Yamaha G-230
Final bid400 SEK
Est400 SEK
LUTA, 1900-tal, skuren dekor
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, 2000-tal, skiva med rotfanér
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
JOSEF FRANK, sideboard, "1015", Firma Svenskt Tenn
Final bid19,500 SEK
Est25,000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Stora katten", Gustavsberg
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, "Alexandra", Fogia, 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
SOFFBORD, 1 par, 2000-tal, skivor med rotfanér
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
Final bid950 SEK
Est800 SEK
KOLONNSKÅP, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
LISA LARSON, väggrelief, stengods, Gustavsberg
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
STOL, allmoge, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, med solitära briljantslipade diamanter tot ca 0,86 ct, 18k guld
Final bid15,000 SEK
Est14,000 SEK