SKRIN, mässing, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER, porslin, Waldemarsudde, Prins Eugen, Gustavsberg
Final bid350 SEK
Est500 SEK
VAS OCH BORDSLAMPOR, 3 del, keramik, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
NATTVAKTSUR, mässing, sekelskiftet 1900, märkt Bürk's System
Final bid550 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsbergs Studio, signerad
Final bid4,600 SEK
Est6,000 SEK
ÖRHÄNGEN OCH BROSCH, 18k guld, tot vikt ca 6,9 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
GOLVHYLLA, samtida
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
ALLIANSRING, 18k tvåfärgat guld, med mindre diamanter, tot vikt ca 7 g
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
MARIA LANNERSTEDT, akryl, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FOLKDRÄKT, Skedevi, dam, 1900-tal, strl ca 44
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
HERRARMBANDSUR, 14k guld, Certina, automatisk, tot vikt ca 27 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
OMEGA, armbandsur, 14k guld, Genevé, 14k guld, 1970-tal
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK
HANS ARNOLD (1925-2010), färglitografi, signerad
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
STRSOCKERSKÅL, nysilver, med strösockersked, 1800-/1900-tal
Final bid650 SEK
Est300 SEK
LJUSMANSCHETTER, 27 st, glas, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
APOTEKSVÅG, Lindells, 1800-/1900-tal
Final bid650 SEK
Est400 SEK
DOCKSERVIS SAMT LJUSSTAKAR, tenn, bl a Santesson Stockholm, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄGGLAMPA, smide, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
TAF ARCHITECHTS, taklampa, "Ambit", Muuto
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GREPSKÅL, nysilver, Kayser, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, golvvas, "Granada", stengods, Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est800 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, mässing, barockstil, sannolikt 1800-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BJÄLLRA/KLOCKA, mässing, möjligen England, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, 1 par, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
SERVISPORSLIN, 5 del, "Måsen", Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ALADÅBFORM, koppar, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 8 st, samtida
Final bid300 SEK
Est400 SEK
LOCKURNA OCH KANDELABRAR, 3 del, keramik, Portugal, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid4,200 SEK
Est200 SEK
TRATTGRAMMOFON, Luxophon, 1900-talets början
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 10 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid800 SEK
Est800 SEK
GLASBLOCK, "Aquarium", Murano, Italien
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknik, 1900-tal, osignerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
OIDENTIFIERD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad Ernst von Holst -93
Final bid300 SEK
Est1,500 SEK
PENSELVASER, 1 par, porslin, Kina, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Belid, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BORDSUR OCH LJUSSTAKAR, 3 del, porslin, Dresden, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, keramik, Capodimonte Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, slät modell, vikt ca 6,5 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
RING, 18k guld, med safir och mindre diamanter, tot vikt ca 3,9 g
Final bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-tal
Final bid4,000 SEK
Est2,000 SEK
OLJETRYCK, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PIANODRAGSPEL, Carola, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SOPPSLEV, silver, svenska stämplar med otydlig årsstämpel 1802
Final bid250 SEK
Est500 SEK
JASPER MORRISON, matbord, Vitra, "Plate", 2018
Final bid7,000 SEK
Est12,000 SEK