BARSTOLAR, 1 par, Vantaggio, samtida
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt Ghom, old, ca 322 x 193 cm
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
MÄSSINGSFÖREMÅL, 4 del, mestadels 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OMEGA, herrarmbandsur, 1950-tal
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
MATSALSMÖBEL, 5 delar, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est1,500 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, sannolikt 1800-tal, tot vikt ca 100 g
Final bid650 SEK
Est300 SEK
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
HÄSTATTIRALJER, 2 del, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, Gesa Calendar, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 SEK
MIKROSKOP, Carl Zeiss Jena, nr 75208, 1920/30-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
COLLIER, 4 st, bla bärnsten och brons, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BESTICK, 6 del, silver, 1800-tal, tot vikt ca 275 g
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK
Final bid400 SEK
Est700 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, Andreas Isberg, Skänninge, 1804, vikt ca 96 g
Final bid600 SEK
Est600 SEK
RAGUSKED, silver, svenska stämplar Tornberg 1806, vikt ca 90 g
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
TRÄDGÅRDSBÄNK, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERD KONSTNÄR, tusch, otydligt signerad, daterad 1904
Final bid850 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 14,9 g
Final bid6,000 SEK
Est6,000 SEK
ORIENTMATTA, Afshar, sannolikt old, ca 147 x 185 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
SNURRSTOL, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SPARBÖSSA, mässing, Östergötlands Enskilda Bank, 1900-tal.
Final bid450 SEK
Est300 SEK
Final bid400 SEK
Est700 SEK
KRUS, stengods, Gustafsberg, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SILVERATTIRALJER, 3 del, bla svenska stämplar 1869 och 1906, tot vikt ca 95 g
Final bid450 SEK
Est300 SEK
GOLVUR, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATSERVIS, 50 del, porslin, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
CAFÉSTOLAR, 6 st, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
CAFÉSTOLAR, 6 st, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
SILVERFÖREMÅL, 7 del, bla syset, tot vikt ca 52 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, 2 st, porslin, kinesisk stil, 1900-/2000-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, taklampa, mässing, modell 532, Markaryd
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
PIPHUVUDEN, 2 st, silver, svenska stämplar 1846 samt 1886
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SEKRETÄR, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SKÅP, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BORDSRAMAR, 1 par, mässing och glas, sannolikt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
TISSOT, herrarmbandsur, 14k guld
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 14,4 g
Final bid5,800 SEK
Est6,000 SEK
HERTHA BENGTSSON, "Blå Eld", bringare och tekanna, Rörstrand
Final bid500 SEK
Est500 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
GARDINOMTAG, 1 par, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, motiv av mistel, Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est300 SEK
MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, 1800-tal, oljemålningar
Final bid500 SEK
Est500 SEK
BÄGARE, silver, 1700-tal, vikt ca 34 g
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BURKAR MED LOCK, 2 st, glas, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MORTEL, marmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK