ERIK HÖGLUND, golvkandelaber, smide, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est4,000 SEK
KÄPP, med silverkrycka, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SKÅL, glas, Orrefors, troligen Olle Alberius, signerad och etikettmärkt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bidNo bids
Est500 SEK
Final bidNo bids
Est600 SEK
ROCK/KIMONO, Japan, sannolikt sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HERRGÅRDSUR, ek, 1800-/1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
JORGE PENSI, stolar, 8 st, "Bikini chair", 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Final bidNo bids
Est800 SEK
ÖRHÄNGEN, 18k guld, udda, tot vikt ca 3 g
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
PÄRLCOLLIER, 3 st, odlade pärlor 1900-/2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGLAMPA, Essde-lampa, Bröderna Johansson, Auto metall, Skellefteå, 1930/40-tal
Final bidNo bids
Est800 SEK
SPELDOSA, porslin, Goebel
Final bid300 SEK
Est300 SEK
MONTERSKÅP, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Radial", Luctra, Tyskland, samtida
Final bidNo bids
Est800 SEK
ANNE NILSSON, 3 st ljuslyktor, glas, "Hallon", Orrefors, 1900-/2000-tal
Final bidNo bids
Est400 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,100 SEK
Est2,500 SEK
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
LARS NORRMAN ( 1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad 154/360
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ALBERT ENGSTRÖM, bokband 15 vol, Albert Bonniers Tryckeri, Stockholm 1942
Final bid250 SEK
Est500 SEK
Final bidNo bids
Est500 SEK
Final bidNo bids
Est500 SEK
SOFIE REFER, taklampor, 1 par, "Bulo SR-1", &Tradition
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK
JACKIE LYND, ytterfoder, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BERNHARD HANDELL, färglitografi, signerad och numrerad
Final bidNo bids
Est300 SEK
BANG & OLUFSEN, Beomaster Century, för cd- och kassettband
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid3,400 SEK
Est7,000 SEK
ARTUR LINDQVIST, 6 st trädgårdsstolar, "A2", Grythyttan, 1900-talets andra hälft
Final bid7,800 SEK
Est7,000 SEK
RING, 14k vitguld, med smaragd och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 3,2 g
Final bid1,300 SEK
Est3,000 SEK
LARS TORNØE, väggkrokar, 5 st, "The Dots large", Muuto
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid14,000 SEK
Est18,000 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, fönsterlampor, 1 par, mässing, Markaryd, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, av kelimvävnader, ca 50 x 50 cm
Final bid300 SEK
Est2,500 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
COLLIER, malakit, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, windsormodell, 1900-talets mitt
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, bulldog, ur serien "Kennel", Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est400 SEK
TALLRIKAR, 11 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
Final bid4,400 SEK
Est3,000 SEK
GOLVSKULPTUR, marmor, större modell, samtida
Final bid3,800 SEK
Est6,000 SEK
SPEGEL, swedish grace, 1930-tal
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
LJUSLYKTOR, 5 st, glas, Iittala, Finland, 1900-/2000-tal
Final bidNo bids
Est400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Offecct, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, MJ Hummel, Goebel, 1900-tales andra hälft
Final bidNo bids
Est400 SEK