LJUSSTAKAR, 5 st, mässing, House Doctor, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, 1970-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
DAMARMBANDSUR, Emporio Armani, stål, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
GUNNAR NYLUND, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Final bidNo bids
Est300 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, kristall, signerad SP Orrefors 1945
Final bid350 SEK
Est300 SEK
COCKTAIL- OCH CHAMPAGNESKÅLAR, 11 st, glas, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BRASVERKTYG, smide, 1900-tal
Final bidNo bids
Est400 SEK
FOLKE ERIKSSON (1913-1992), färglitografi, signerad och daterad -75
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BRINGARE, porslin, sannolikt Italien, 1900-talets slut
Final bid900 SEK
Est300 SEK
MATTA, Kelim, ca 294 x 202 cm
Final bid1,700 SEK
Est5,000 SEK
GRIPSHOLMSFÅTÖLJER, 1 par, "Medevi Brunn",ur Ikeas 1700-talsserie
Final bid3,600 SEK
Est8,000 SEK
GRIPSHOLMSFÅTÖLJ med FOTPALL, "Medevi Brunn", ur Ikeas 1700-talsserie
Final bid1,900 SEK
Est8,000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, matsalsmöbel, 13 delar, NK, 1965
Final bid2,600 SEK
Est5,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est8,000 SEK
BENGT LANDIN (född 1933), färglitografi, signerad och numrerad 111/250
Final bid600 SEK
Est500 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 par, 18k guld, total vikt ca 4,1 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
BYRÅ, fanerad med björk, 1930-/40-tal
Final bidNo bids
Est2,000 SEK
Final bid250 SEK
Est300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra, samtida
Final bid450 SEK
Est4,000 SEK
BURBERRY, halsduk, kashmir, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK
ARMBANDSUR, 3 st, bla Seiko, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
KAY BOJESEN, vitrinskåp, Danmark, 2000-tal
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Leco, 1960-/70-tal
Final bid800 SEK
Est3,000 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 300 x 75 cm
Final bid200 SEK
Est2,000 SEK
ALVAR AALTO, vas, glas, "Savoy", Ittala, formgiven 1936, Finland
Final bid500 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORDSSTOL, "Catifa", Arper, Italien, 2000-tal
Final bidNo bids
Est400 SEK
NORM ARCHITECTS, bordslampa, "Stone lamp", Menu, samtida
Final bid600 SEK
Est800 SEK
ESCADA, skärp, svart läder, 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, sent 1800-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 280 x 73 cm
Final bid200 SEK
Est3,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Henderson
Final bid250 SEK
Est800 SEK
FÄLLBORD, "Krogsta", ur Ikeas 1700-talsserie
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
MATTA, galleri, Kelim, ca 293 x 78 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,500 SEK
GOLVFIGUR, skuret och bemålat trä, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOFFA, tvådelad, 2000-tal
Final bidNo bids
Est800 SEK
MANIKYRSET, Solingen, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BÅLSKÅL, nysilver, jugend, tidigt 1900-tal, större modell
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
Final bidNo bids
Est400 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, silver, med turkoser och emaljarbete, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Final bidNo bids
Est500 SEK
BOX ARKITEKTER, golvlampa, PJ80, Örsjö Belysning, samtida
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
DOROTHEE BECKER, väggorganiserare, "Uten Silo", Vitra, samtida
Final bid1,800 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPA, teak, sannolikt Alf Svensson Bergboms, 1950-/60-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 250 x 333 cm
Final bid900 SEK
Est2,500 SEK
BOJAN, porslin, Kina, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, ek, 1800-tal
Final bid5,200 SEK
Est7,000 SEK
TAKLAMPOR, 2 st, Fagerhults, 1960-/70-tal
Final bidNo bids
Est600 SEK
TAKPLAFOND, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK