JARDINIÈRE, porslin, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, vävd, sannolikt semiantik, ca 150 x 108 cm
Final bid250 SEK
Est500 SEK
KANDLEABER, smide, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est200 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Nardi, Italien, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
PÄLSKAPPA, mink, sent 1900-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
GUSTAV ADON (1922-1998), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est500 SEK
FASADLYKTA, plåt och glas, tidigt 1900-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
TEATERKIKARE, 2st, mässing och pärlemo, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
DUKAR, 6 st, linne/bomull, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est400 SEK
PUNSCHMUGGAR, 10 st, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅLAR PÅ FOT, 1 par, kristall, 1900-talets första hälft
Final bidNo bids
Est400 SEK
SKÅL, silver, vikt ca 364 g
Final bid2,200 SEK
Est1,800 SEK
ANTTI KOTILAINEN, 1 par stolar, "Sola", Martela, 2000-tal
Final bidNo bids
Est400 SEK
ORIENTMATTA, Täbriz, ca 225 x 150 cm
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
SKRIN, silver, rokokostil, 1900-tal, vikt ca 423 g
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
Final bidNo bids
Est500 SEK
TAKLAMPA, blyinfattat glas, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJ, "Crown Easy Chair", Chris Martin och Magnus Elebäck, Massproduction, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est2,000 SEK
FIGURER, 2 st, glas, bla Murano, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PIERRE FORSELL, ljusstake, mässing, Nr 69, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
FIGURER, 2 st, plast, troll, Thomas Dam, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bidNo bids
Est300 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, sannolikt 2000-tal, ca 383 x 300 cm
Final bid3,200 SEK
Est6,000 SEK
HELGE SIBAST, stol, "No 8", Sibast Furniture, 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR. ett par, trä och mässing, 1900-talets första hälft
Final bidNo bids
Est300 SEK
BARSTOL, svartlackerat trä, 2000-tal
Final bidNo bids
Est400 SEK
HÖG HATT, England, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
FIGUR, lergods, Jie keramik, 1900-talets andra hälft
Final bidNo bids
Est300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Arper, 2000-tal
Final bidNo bids
Est800 SEK
TAKPLAFOND, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KARAFF, glas, Orrefors, 1900-talets mitt
Final bidNo bids
Est300 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est1,500 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, sannolikt 2000-tal, ca 380 x 257 cm
Final bid3,200 SEK
Est6,000 SEK
BESTICK, 15 del, silver, tot vikt ca 450 g
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
KAFFEPANNA OCH ALADÅBFORM, koppar, 1800-tal
Final bidNo bids
Est400 SEK
HÄNGLÅS, 2 st, järn, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÅKE AXELSSON, karmstol, "Akustik" Gärsnäs, 2016
Final bidNo bids
Est400 SEK
HENNING KOPPEL, taklampa, "Bubi", Pandul, samtida
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
ORIENTMATTA, ca 300 x 200 cm
Final bid2,200 SEK
Est5,000 SEK
HANS FRITZDORF (1927-1990), blandteknik, signerad
Final bidNo bids
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STIG LINDBERG, kaffeservis, 13 delar, benporslin, "Blå Husar", Gustavsberg
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SPEGEL, fanerad med mahogny, 1800-tal
Final bidNo bids
Est600 SEK
Final bidNo bids
Est500 SEK
SOFFA, sengustaviansk, omkring år 1800, Sverige
Final bid1,400 SEK
Est3,000 SEK