FÅTÖLJ, "Lady", by Home Line, 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
VIKING FORSBERG, komposition, träsnitt
Final bid600 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, Certina "DS" samt Seiko, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
KLAFFBORD, omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est500 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE, "Storforsen Vindelälven", oljemålning
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
PELARBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BROR TELLSTRÖM, strandvy, akvarell
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPA, keramik, Sverige, 1950-tal
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
TORSTEN JOHANSSON, brickbord, 1960-tal, teak och jakaranda
Final bid9,500 SEK
Est4,000 SEK
KAMERA, Ikoflex, Zeiss Ikon
Final bid250 SEK
Est300 SEK
RICHARD BJÖRKLUND, "Solrosor", oljemålning
Final bid10,000 SEK
Est4,000 SEK
VASER, 1 par, keramik, Rörstrand, "Nang-King", omkring år 1900
Final bid500 SEK
Est600 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est600 SEK
STOLAR, 6 st, barockstil, omkring år 1900
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
CHIFFONJÉ, nyrenässans, 1800-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
KARL HÖGLUND, "Dans", färglitografi
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
OFFICERSSABEL, Sverige, m/1859 för infanteriet
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
SOFFA, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 243x160 cm
Final bid300 SEK
Est1,200 SEK
ERIC RHÖNNSTAD, vinterlandskap, oljemålning
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
KARMSTOL, Fasem, Italien
Final bid1,500 SEK
Est600 SEK
OLLE NYMAN, krogscen, färglitografi
Final bid250 SEK
Est800 SEK
CLUBFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid5,500 SEK
Est2,000 SEK
BENGT WALLBERG, "Brunnsparken : promenad II", färglitografi
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Jasmin", Gustavsberg
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets början
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, Markslöjd
Final bid1,900 SEK
Est600 SEK
BENGT WALLBERG, "Kvällspromenad", färglitografi
Final bid400 SEK
Est600 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
BENGT WALLBERG, "Barndomen : tecken II", färglitografi
Final bid200 SEK
Est600 SEK
OTTO PAAS, bymotiv, oljemålning
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, Lund 1956
Final bid12,500 SEK
Est15,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 SEK
OTTO PAAS, kvinnoporträtt, oljemålning
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
HANS J WEGNER, gungstol, modell J16, Danmark
Final bid2,600 SEK
Est3,500 SEK
AINAR AXELSSON, 18 del, bestick, "Extreme", GAB
Final bid350 SEK
Est600 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 del, Fermob
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, "Rio", Kosta Boda
Final bid450 SEK
Est300 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Stilnovostil, Italien, 1950-tal
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
LEKSAK, plåt, Kooperativa Förbundet, 1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est800 SEK
OTTO PAAS, landskap, oljemålning
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
JAN JOHANSSON, ljuslykta, glas, Orrefors
Final bid300 SEK
Est500 SEK
DUK, linne, Ekelund "Royal Wedding", ca 150 x 250 cm
Final bid550 SEK
Est400 SEK