STOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
LISA LARSON, figur, "Lotta", Gustavsberg
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
RING, silver och förgyllt silver, med turmalin och markasiter
Final bid200 SEK
Est600 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft, skivor av marmor
Final bid300 SEK
Est400 SEK
GITARR, akustisk, Lucky 7
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SOFFBORD, 1970-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 4 st, empirestil, 1900-talets början
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
TAKLAMPA, hamrad koppar, jugend, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est400 SEK
RING, 18k vitguld, med två briljantslipade diamanter tot ca 2,00 ct, sk syskonring
Final bid20,000 SEK
Est40,000 SEK
EMALJSKYLTAR, 7 st, tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MARCEL WANDERS, golvlampa "Big Shadow", Cappelini, formgiven 1998
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 4 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
MATBORD, senempire, 1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, 1940-tal
Final bid8,000 SEK
Est4,500 SEK
LISA LARSON, "Gunnar Sträng", sparbössa, Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est400 SEK
BERGÈRE, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
BOKHYLLA, tre delar, 1960-/70-tal, teak
Final bid200 SEK
Est800 SEK
CHAMPAGNGEGLAS, 9 st, kristall, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 6,5 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
COLLIER, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 18 g
Final bid6,500 SEK
Est8,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 8 g
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
TABURETT, gustaviansk stil, 1900-tales första hälft
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
FLADDERMUSFÅTÖLJER, 1 par, 2000-tal
Final bid3,200 SEK
Est1,000 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 2 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
CAFÉBORD, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
SAMLING VINTAGE, herrhandskar, vantar, mössor, 1900-tales första hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, MGAB 1957
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
BROSCH, 18k guld, ABJ Stockholm 1949, vikt ca 5,3 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
SOFFBORD, "Trippo", Ulla Christiansson, Karl Andersson & Söner
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid450 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, grönlackerad metall, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE, 2 vol, Östergötland I-II
Final bid550 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, brons, senempire, 1800-talets mitt
Final bid3,500 SEK
Est4,500 SEK
BENGT HILLGRUND, stilleben, oljemålning
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BORDSPENDYL, brons, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
STOLAR, 8 st, Skandiform, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
ARMRING, 18k guld, G&J Stockholm 1946, Boliden, vikt ca 15 g
Final bid5,100 SEK
Est5,500 SEK
PLOMMONSTOP OCH HÖG HATT, herr, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK
RESVÄSKA, HATTASK OCH NECESSÄR, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
PIERO LISSONI, soffa, Living Divani, Italien
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK