Starts: 29 Apr 2022 17:00Ends from: 8 May 2022 16:00
Aprilauktion
Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15
Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj
- LightingClear filters
TIMO SARPANEVA, 5 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Final bid750 SEK
Est600 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est1,200 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKE, tenn, sengustaviansk, Petter Höijer Örebro, omkring år 1800
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
PHILIPPE STARCK, skrivbordslampa, "Archimoon", Flos, Italien
Final bid250 SEK
Est800 SEK
Final bid250 SEK
Est800 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 4 st, Luxo, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
TAKAMPEL, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est1,000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, taklampa, modell 532, Markaryd
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
BORDSLAMPA, "Reverse", formgiven av Aleksandar Lazic, Menu, Danmark
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK
NICLAS HOFLIN, "Nimbus", bordslampa, Ruben,
Final bid200 SEK
Est500 SEK
EVA SOLO, solcellslampa "SunLight"
Final bid200 SEK
Est200 SEK
Final bid450 SEK
Est600 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1900-talets början
Final bid500 SEK
Est800 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Leco, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampor, ett par, "Arkipelag", Ruben
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
ISAO HOSOE, "Heron", bordslampor, 1 par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est300 SEK
JORDGLOB, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, Böhlmarks lampfabrik, Stockholm, 1920-/30-tal, modell 6942
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
TAKAMPEL, Karl Johan-stil, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, möjligen Carl Fagerlund
Final bid500 SEK
Est400 SEK
CARL FAGERLUND, vägglampa, Orrefors, 1960-tal
Final bid750 SEK
Est600 SEK